Reklama

KOSMONAUTYKA

Nowy satelita zapewni łączność z chińskimi statkami kosmicznymi

  • Start rakiety nośnej Długi Marsz-3B z Centrum Startowego Satelitów Xichang.  Fot. AAxanderr/Wikipedia
    Start rakiety nośnej Długi Marsz-3B z Centrum Startowego Satelitów Xichang. Fot. AAxanderr/Wikipedia

Rakieta nośna Chang Zheng 3C wyniosła na geostacjonarną orbitę transferową czwartego już satelitę do śledzenia i przekazywania danych konstelacji Tianlian 1. Sprzęt ma zapewnić komunikację pomiędzy satelitami na niższych orbitach, statkami kosmicznymi Shenzhou i innymi obiektami w kosmosie oraz chińskimi stacjami naziemnymi. 

Kolejny, w tym roku chiński start orbitalny miał miejsce z Centrum Startowego Satelitów Xichang w prowincji Syczuan w dniu 22 listopada br. Rakieta nośna Chang Zheng 3C wyniosła na geostacjonarną orbitę transferową satelitę Tianlian I-04, który docelowo przemieści się na orbitę geostacjonarną. 

Nowy chiński satelita jest czwartym pojazdem kosmicznym z rodziny Tianlian I, z których pierwszy trafił na orbitę od 2008 roku. Konstelacja służy przede wszystkim do utrzymywania łączności pomiędzy stacjami naziemnymi, a satelitami na niskiej i średniej orbicie okołoziemskiej oraz przekazywania pomiarów i danych dla rakiet nośnych. Nowy satelita I-04 ma natomiast uzupełnić konstelację i być wykorzystywany głównie do utrzymywania łączności oraz przesyłu danych z chińskimi załogowymi statkami kosmicznymi z rodziny Shenzhou. Sprzęt został zbudowany przez China Academy of Space Technology (CAST). 

Chiński system oparty o cztery satelity Tianlian I przypomina konstelację TDRSS (ang. Tracking and Data Relay Satellites System) rozmieszczoną w latach 80. XX wieku przez USA początkowo głównie z myślą o misjach wahadłowców. Obecnie na orbicie znajduje się już jego trzecia generacja. Satelity komunikacyjne do śledzenia i przekazywania danych rozmieszczone na orbitach geostacjonarnych zapewniają połączenie pomiędzy stacjami naziemnymi, a obiektami na niższych orbitach. Dzięki ich zastosowaniu naziemni operatorzy mają kontakt z satelitami i innymi pojazdami kosmicznymi także wtedy, gdy nie znajdują się one w wąskim polu widzenia stacji. 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama