Reklama

NAUKA I EDUKACJA

„O Lemie i kosmosie”. Oficjalna konferencja resortu rozwoju i POLSA

Ilustracja: POLSA [polsa.gov.pl]
Ilustracja: POLSA [polsa.gov.pl]

Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) zapraszają na konferencję tematyczną pod hasłem „O Lemie i kosmosie”. Wydarzenie ma charakter dwudniowy - odbędzie się w dniach 23-24 listopada br. w formule hybrydowej (z możliwością udziału zdalnego i bezpośredniego).

Konferencja będzie okazją do podsumowania działań podjętych w ramach upamiętnienia w Polsce Roku Lema 2021 oraz debaty o przyszłości polskiego sektora kosmicznego. W wydarzeniu wezmą udział najbardziej uznani znawcy twórczości Stanisława Lema, pisarze i publicyści oraz przedstawiciele polskiej branży kosmicznej: naukowcy, przedsiębiorcy, popularyzatorzy nauki, studenci i pasjonaci literatury sci-fi. Swój udział potwierdzili między innymi: prof. Andrzej Niedzielski, prof. Leszek Błaszkiewicz, dr Łukasz Lamża, prof. Łukasz Wyrzykowski oraz Wiktor Niedzicki.

Dwudniowy program konferencji podzielony został na panele tematyczne – w ich ramach prelegenci dyskutować będą zwłaszcza o najnowszych technologiach, naukowych osiągnięciach, kierunkach rozwoju polskiego sektora kosmicznego, a także ścieżkach kariery młodych ludzi zafascynowanych kosmosem, literaturze sci-fi i wpływie Stanisława Lema na wszystkie te dziedziny.

Wydarzenie będzie miało formułę hybrydową. Możliwość uczestnictwa zdalnego będzie zapewniona poprzez fanpage POLSA na platformach Facebook i YouTube. Stacjonarnie wydarzenie będzie miało miejsce w Warszawie, w Ministerstwie Rozwoju i Technologii - w sali „Pod Kopułą”.

Patronat mediany nad wydarzeniem objęły serwisy: Space24.pl, Urania, Astronarium, Kosmonauta.net, Newseria, Focus oraz Polska Fundacja Fantastyki Naukowej.

Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie POLSA.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Jan z Krakowa

    Lem jest uważany, Niemczech i w Rosji, także za filozofa (szkoła filozofii analitycznej z grubsza pisząc, opozycyjnej do systemowych jak np. marksizm; Bocheński logik i filozof również był filozofem analitycznym), figuruje w poważnych słownikach filozoficznych w tych krajach, także właśnie jako filozof. Chyba połowa jego dorobku, to publicystyka, książki i eseje z dziedziny także filozofii, racjonalnej futurologii, prespektyw nauki i technologii vs. zmiany w kulturze (m. in.). Doceniał rolę chrześcijaństwa. Już we wczesnych 90 zauważył, że parlament europejski jest organizacją lewicową. Jeżeli np. w Rosji ukazuję się wydanie Filozofii przypadku Lema to komentarze i objaśnienia pisane są przez fachowych filozofów i naukoznawców, a nie filologów. ocywiście w CCCP chociaż duże były nakłady książek Lema, to cenzura zabraniała wydawać co najmniej połowę jego książek, po 90 roku to nadrobili. Dużo można pisać. Polecam wszystkim przeczytać ROZMOWY ZE STANISŁAWEM LEMEM, ale drugie już nieocenzurowane wydanie.

    1. Brawne Lamia

      Nie Mickiewicz, nie Słowacki, nie Krasiński, nie Sienkiewicz, nie Orzeszkwa, nie Żeromski, nie Anonim zwany Gallem, ale Lem jest najpoczytniejszym polskim pisarzem na świecie. Jednak polska szkoła zdaje się tego nie dostrzegać. Niestety.

  2. Jan z Krakowa

    @Jan z Krakowa I jeszcze, w uzupełnieniu, bo tego faktu pominąć nie można. Stanisław Lem był lwowiakiem, ekspatriantem jak stwierdzał - -publicznie o w opublikowanych listach. Bardzo popieram takie przedsięwzięcia, i jednocześnie trzeba zauważyć, że kaliber i autorytet Stanisława Lema jako pisarza, filozofa i eseisty, a także moralisty jest ogromny.

Reklama