Reklama

KOSMONAUTYKA

Obama: Załogowa misja na Marsa w latach 30. XXI wieku

Fot. White House
Fot. White House

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział wysłanie ludzi na Marsa w latach 30. XXI wieku dzięki współpracy z prywatnymi firmami „przy budowie nowych statków mogących zapewnić bytowanie i transport astronautów w długoterminowych misjach daleko w kosmos”. 

"Ustaliliśmy wyraźny cel mający żywotne znaczenie dla następnego rozdziału historii Ameryki w kosmosie: wysłanie ludzi na Marsa w latach 30. obecnego stulecia i bezpieczne sprowadzenie ich z powrotem na Ziemię, z ostateczną ambicją, że kiedyś pozostaną tam przez dłuższy czas" - napisał Obama w przesłaniu, opublikowanym na stronie internetowej telewizji CNN.

Jak zaznaczył prezydent, w tym tygodniu w Pittsburghu odbędzie się zorganizowane przez Biały Dom spotkanie, na którym naukowcy, inżynierowie i studenci mają dyskutować na temat metod intensyfikacji podboju kosmosu.

Obama wskazał, że o ile jeszcze pięć lat temu amerykańskie firmy prywatne nie zajmowały się w ogóle wysyłaniem statków kosmicznych na orbitę wokółziemską przy pomocy własnych rakiet nośnych, to obecnie przypada na nie ponad jedna trzecia rynku takich usług.

Czytaj więcej: SpaceX ujawnia plany podboju Czerwonej Planety

 "Dotarcie do Marsa będzie wymagało kontynuowania współpracy rządu z prywatnymi inwestorami i jesteśmy już w tym dobrze zaawansowani" - zaznaczył prezydent USA dodając, że w ciągu najbliższych dwóch lat prywatne spółki rozpoczną transportowanie astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!