Reklama

SATELITY

Obrazy radarowe z satelitów w kolorze

  • Kopalnia Węgla Kamiennego "Jas-Mos" w Jastrzębiu-Zdrój, fot. Mariuszjbie/Wikipedia.pl, CC BY-SA 2.5

Nowa generacja satelitów wyposażonych w radar z syntetyczną aperturą, które będą produkowane przez Airbus Defence and Space, ma umożliwić uzyskiwanie kolorowego obrazu. Nowe częstotliwości dla systemów obserwacji ziemi SAR, które zostaną wykorzystane na potrzeby tego projektu, przyznała właśnie Światowa Konferencja Radiokomunikacyjna (WRC 2015) w Genewie w Szwajcarii. 

Podczas zakończonej niedawno Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej (WRC 2015) w Genewie w Szwajcarii przyznano nowe częstotliwości na potrzeby systemów obserwacji Ziemi bazujących na radarze z syntetyczną aperturą (Synthetic Aperture Radar, SAR) poprzez podwojenie obecnego pasma z 600 do 1200 megaherców. Decyzja ta, podjęta po czterech latach przygotowań i kilku tygodniach intensywnych dyskusji poprzedzających konferencję, otwiera drogę do satelitów SAR zapewniających znacznie wyższą niż obecnie rozdzielczość i kolorowy obraz.

Dzięki przydzieleniu szerszego pasma częstotliwości satelity SAR nowej generacji będą mogły dostarczać obrazy o rozdzielczości 25-centymetrowej oraz dane polarymetryczne umożliwiające wizualizację w kolorze, a także skuteczniejsze analizowanie ukształtowania terenu, m.in. infrastruktury i roślinności.

Airbus Defence and Space pracuje już od kilku lat nad nową generacją satelitów SAR, które będą kontynuatorami misji TerraSAR-X i TanDEM-X. Obecnie konsorcjum chce zaoferować nowe usługi dzięki obrazom SAR w nowych częstotliwościach o znacznie wyższej jakości oraz w kolorze. 

Komentarze