Odszedł jedyny kosmonauta niepodległej Ukrainy

31 stycznia 2018, 16:59
Columbia
Prom kosmiczny Columbia przed misją rozpoczęciem misji STS-87. Fot. NASA

W wieku 68 lat 31 stycznia zmarł pierwszy i jedyny dotychczas kosmonauta w historii Ukrainy, Leonid Kadeniuk. W 1997 roku uczestniczył on w ekspedycji orbitalnej na pokładzie amerykańskiego promu kosmicznego Columbia.

Kadeniuk zmarł w godzinach porannych podczas codziennej przebieżki w parku w centrum Kijowa, w trakcie której najprawdopodobniej doznał zawału serca – doniosły ukraińskie media.

Odszedł Leonid Kadeniuk. Stanął w szeregu słynnych Ukraińców, którzy utorowali ludzkości drogę do gwiazd.

prezydent Ukrainy Petro Poroszenko

Kosmonauci z Ukrainy latali w kosmos już w ramach radzieckiego programu kosmicznego, ale Kadeniuk jako pierwszy znalazł się na orbicie po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w 1991 roku.

Kadeniuk urodził się w 1951 roku w obwodzie czerniowieckim na południowym zachodzie Ukrainy. Ukończył Wyższą Szkołę Lotnictwa Wojskowego w Czernihowie oraz studia w centrum szkoleniowym pilotów doświadczalnych w rosyjskim Achtubinsku.

W 1995 roku dostał się do grupy kosmonautów Narodowej Agencji Kosmicznej Ukrainy. Lot kosmiczny odbył w dniach 19 listopada - 5 grudnia 1997 roku w ramach misji STS-87 na pokładzie wahadłowca Columbia.

PAP - mini

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
herhor
czwartek, 1 lutego 2018, 22:43

Kosmonautów narodowości ukraińskiej było i jest kilkudziesięciu, nawet w tej chwili na ISS przebywa Anton Szkaplerow, a Kadeniuk większość swojej kosmicznej służby spędził w WWS ZSRR i Rosji, od 1976 był w tajnej grupie najbardziej zaufanych sowieckiej władzy kosmonautów - pilotów trenujących do pilotowania Burana i jego zmilitaryzowanej wersji, wyrzucony z sił zbrojnych ZSRR w 1983 za pijaństwo, bicie żony i rozwód z nią, wrócił do WWS Rosji po rozpadzie ZSRR, w 1995 roku nagle wystąpił o obywatelstwo ukraińskie i postanowił zostać \"ukraińskim\" bohaterem narodowym za pieniądze... rosyjskich oligarchów, którzy sfinansowali jego lot STS-87 na pokładzie Columbii. Związany az do rewolucji ukraińskiej z Janukowyczem i prorosyjską kliką... pzdr.