Reklama

KOSMONAUTYKA

OHB zaangażuje się w projekt astrofactum

Artystyczna wizja obserwatorium orbitalnego Public Telescope. Ilustracja: astrofactum GmbH / B. Häusler
Artystyczna wizja obserwatorium orbitalnego Public Telescope. Ilustracja: astrofactum GmbH / B. Häusler

OHB Venture Capital GmbH zainwestuje i zostanie partnerem strategicznym w astrofactum GmbH. Astrofactum GmbH chce stworzyć dostępnego dla szerokiej publiczności następcę Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Do realizacji tego ambitnego celu przydarzą się zarówno pieniądze, jak i 35 lat doświadczenia OHB Space Systems.

OHB Venture Capital to podmiot wchodzący w skład grupy OHB. Inwestuje w innowacyjne europejskie startupy z sektora kosmicznego na początkowym etapie ich rozwoju.

Założona w 2014 r. spółka astrofactum z Monachium stawia sobie za cel upowszechnienie dostępu do badań kosmosu jak najszerszej grupie użytkowników. Firma wymyśla i realizuje projekty astronomiczne oraz opracowuje strategie komercjalizowania prowadzonych obserwacji. Beneficjentami jej działalności mają być nie tylko uczelnie, czy instytucje badawcze, ale także odbiorcy ze świata edukacji czy wręcz osoby prywatne będące miłośnikami nauk astronomicznych.

Wsparcie ze strony OHB Venture Capital zapewni kierownictwu astrofactum pomoc finansową i przede wszystkim dostęp do ekspertów oraz wiedzy będącej w posiadaniu OHB SE. Pierwszym etapem współpracy obu spółek miałoby być zapewnienie szerokiego, darmowego dostępu do korzystania z naziemnych i orbitalnych obserwatoriów astronomicznych. To ma w założeniu pobudzić globalną społeczność astronomiczną i dać impuls do realizacji kroku drugiego.

Drugi krok we współpracy astrofactum z OHB będzie polegał na skonstruowaniu dedykowanego szerokiej rzeszy odbiorców obserwatorium orbitalnego Public Telescope. Instrument ten, wyposażony w zwierciadło o średnicy 80 cm, umożliwiałby prowadzenie obserwacji w zakresie światła widzialnego, bliskiej podczerwieni i, co bardzo ważne dla badań astrofizycznych, w ultrafiolecie.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!