Reklama

Komunikacja

OneWeb z nowym inwestorem. Miliard dolarów na konstelację 900 satelitów

Satelita konstelacji OneWeb, ilustracja: Airbus Defence & Space
Satelita konstelacji OneWeb, ilustracja: Airbus Defence & Space

Spółka OneWeb planująca wysłać na orbitę imponującą konstelację 900 satelitów do przesyłu Internetu poinformowała o zebraniu kwoty 1,2 mld USD w kolejnej rundzie finansowania. Umożliwi ona wsparcie budowy fabryki do taśmowej produkcji satelitów na Florydzie. Urządzenia mają tam powstawać w tempie 15 tygodniowo. 

Firma OneWeb poinformowała o zakończeniu kolejnej rundy zbiórki funduszy w celu sfinansowania budowy ogromnej konstelacji satelitów do przesyłu Internetu. Jest ona dla spółki bardzo pomyślna. Japoński SoftBank Corp. wyłoży 1 mld USD, a pozostali inwestorzy kolejne 200 mln USD. Razem z 500 mln USD, które firma otrzymała w 2015 roku daje to sumę 1,7 mld USD. Tymczasem budowa pełnej konstelacji składającej się z 720 satelitów wraz ze 180 obiektami rezerwowymi ma kosztować pomiędzy 2,5 mld, a 3,5 mld USD. Na projekt do tej pory wyłożyły fundusze takie firmy jak Airbus, Intelsat, Qualcomm, Coca-Cola i Virgin Group. 

We wspólnym oświadczeniu OneWeb i SoftBank podkreślono, że otrzymane fundusze pozwolą na wsparcie budowy fabryki satelitów w Exploration Park na Florydzie, w pobliżu Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego. Zakład stworzy 3000 nowych miejsc pracy i pozwoli na zrewolucjonizowanie procesu produkcyjnego satelitów, które mają powstawać seryjnie w tempie 15 urządzeń tygodniowo. Produkcja jednego z nich ma przy tym zająć zaledwie ok. 8 godzin. Próbna seria pierwszych dziesięciu satelitów powstanie jeszcze na Starym Kontynencie, w należących do Airbus Defence & Space zakładach w Tuluzie. Europejski koncern wraz z OneWeb tworzy spółkę joint-venture OneWeb Satellites.  

Każdy satelita OneWeb będzie ważyć ok. 150 kg przy wymiarach ok. 1m x 1 m. Zostaną one umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej. Całość konstelacji ma rozpocząć działanie pod koniec 2019 r., świadcząc, dla całego globu usługę dwukierunkowej transmisji internetu z prędkością do 50 Mb/s.

Czytaj też: Mikrosatelity – szansa dla polskiego przemysłu kosmicznego?

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!