Reklama

Technologie wojskowe

"Operacyjne" strzelanie przeciwrakietowego THAAD [WIDEO]

Fot. Missile Defense Agency / mda.mil
Fot. Missile Defense Agency / mda.mil

Nad północnym Pacyfikiem siły zbrojne USA przeprowadziły pierwszy jak do tej pory test przechwytywania pocisku balistycznego pośredniego zasięgu z użyciem systemu przeciwrakietowego THAAD. Sprawdzenie zdolności do zwalczania rakiet o zasięgu przekraczającym 3 tysiące kilometrów postrzegane jest jako odpowiedź na zagrożenie ze strony Korei Północnej.

Antyrakieta dokonała udanego strącenia pozorowanego wrogiego obiektu. Przeprowadzona z powodzeniem próba traktowana jest jako demonstracja operacyjnej skuteczności systemu w kontekście rozwoju arsenału balistycznego Korei Północnej.

Koordynująca testy THAAD amerykańska Agencja Obrony Antyrakietowej (Missile Defense Agency) poinformowała o udanym przeprowadzeniu próby systemu w dniu 11 lipca br. Test oznaczony jako (FTT)-18 był zarazem pierwszym jak dotąd przypadkiem użycia systemu do strącenia pocisku pośredniego zasięgu, klasy IRBM (Intermediate Range Ballistic Missile). Zadanie zrealizowano wspólnym wysiłkiem MDA i połączonych komponentów wojsk lądowych, sił powietrznych oraz Straży Wybrzeża USA, przy wsparciu agencji publicznych nadzorujących działanie narodowego systemu obrony rakietowej.

W praktyce oznacza to, że THAAD po raz pierwszy testowano w zwalczaniu pocisków o zasięgu ponad 3 tys. km. Do przeprowadzenia testu zaangażowano elementy THAAD rozlokowane na Alasce, w ośrodku Pacific Spaceport Complex w Kodiak. Jak potwierdzono, system skutecznie wykrył, namierzył i zlikwidował cel o parametrach pocisku balistycznego, odpalony w rejonie na północ od Hawajów z pokładu samolotu Boeing C-17 Globemaster

Amerykanie podkreślają, że biorący udział w teście żołnierze 11. Brygady Artylerii Przeciwlotniczej prowadzili operacje z użyciem wyrzutni, radaru i systemu kierowania ogniem w taki sam sposób, jak miałoby to miejsce w działaniach operacyjnych w sytuacji realnego zagrożenia. Dodatkowo wcześniej nie byli powiadomieni o odpaleniu pocisku balistycznego-celu, co zwiększyło realizm ćwiczenia. 

W kontekście udanej próby amerykańskiego systemu antyrakietowego zwraca się uwagę, że zyskała ona szczególny wydźwięk w kontekście przeprowadzonego 4 lipca br. przez Koreę Północną testu międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM). Wskazuje na to również sam komunikat MDA, w którym zwraca się uwagę, że próba THAAD pozwoliła wykazać zdolności obrony USA przed rakietowym zagrożeniem ze strony wrogich państw. Zaakcentowano także aspekt wykazania szerokiego potencjału USA w wymiarze strategicznego odstraszania. Może to być istotne przede wszystkim dla ochrony sojuszników USA czy wysuniętych instalacji wojskowych Stanów Zjednoczonych (za ochronę kontynentu amerykańskiego odpowiada głównie system GMD). 

Czytaj też: Pentagon - THAAD zdolny do przechwycenia północnokoreańskich rakiet

Produkowany przez koncern Lockheed Martin system przeciwrakietowy THAAD (Terminal High Altitude Area Defensestanowi kluczowy element ostatniej warstwy amerykańskiego programu obrony antyrakietowej Ballistic Missile Defense. W zakresie jego zadań pozostaje przechwytywanie rakietowych pocisków balistycznych oraz głowic bojowych tuż po wejściu w ostatnią, terminalną fazę lotu (Terminal Phase Defense). 

System działa w oparciu o wykorzystanie przeciwrakiet bezpośrednio rażących cel z wykorzystaniem samej energii kinetycznej. System THAAD nadaje się do zwalczania pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu. W zakresie zwalczania pocisków międzykontynentalnych ICBM system dysponuje jednak ograniczoną skutecznością.

Czytaj też: Próby systemu THAAD w odpowiedzi na testy Korei Północnej

Reklama

Komentarze

    Reklama