Reklama

Technologie wojskowe

Opóźniony start satelity amerykańskiego Departamentu Obrony WGS-9

Oficjalny plakat misji WGS-9. Ilustracja: ULA
Oficjalny plakat misji WGS-9. Ilustracja: ULA

Koncern United Launch Alliance ogłosił opóźnienie zaplanowanego na 8 marca startu rakiety Delta 4. Misja miała wynieść dziewiątego wojskowego satelitę komunikacyjnego systemu Wideband Global SATCOM, WGS-9. Jedna ze standardowych inspekcji technicznych wykazała problem z napędem pierwszego stopnia rakiety.

Rzeczniczka ULA, Lyn Chassagne, oświadczyła, że nowa data startu zostanie dopiero wyznaczona, jednak nie wcześniej niż na 14 marca. Dodatkowy czas ma umożliwić dokładny przegląd wszystkich systemów. Firma nie ujawniła żadnych szczegółów dotyczących natury problemu.

Miejsce startu nie uległo zmianie: SLC-37 w Cape Canaveral Air Force Station. 35. Misja rakiety Delta IV odbędzie się w konfiguracji Medium+ (5,4) – tej samej, która wyniosła poprzednie satelity WGS. Satelita docelowo trafi na orbitę geosynchroniczną. Z uwagi na wojskowe przeznaczenie, jego dokładna pozycja orbitalna nie zostanie podana do wiadomości publicznej.

System Wideband Global SATCOM służy wojskowej komunikacji szerokopasmowej na pasmach Ka i X. Zakontraktowanym w 2001 roku wykonawcą jest Boeing Integrated Defence Systems, a zleceniodawcą amerykański Departament Obrony. W 2007 r. do projektu dołączyła Australia, współfinansując budowę i wystrzelenie WGS-6 w zamian za dostęp do systemu.

Konstrukcję WGS-9 współfinansowały na podobnej zasadzie Kanada, Dania, Luksemburg, Holandia oraz Nowa Zelandia. Urządzenie wyposażono m. in. w najnowocześniejszy system zapobiegający zagłuszaniu, co zwiększy bezpieczeństwo komunikacji wojskowej. Aktualizacja Wideband Digital Channelizer pozwala na zwiększenie jego osiągów.

Czytaj też: Udana misja rakiety Delta IV. Łączność satelitarna nowej generacji dla USA i Australii

KS

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!