Reklama

Technologie wojskowe

Orbital ATK: pomyślna próba przechwycenia pocisku balistycznego średniego zasięgu

Fot. Missile Defense Agency, www.mda.mil
Fot. Missile Defense Agency, www.mda.mil

Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (Missile Defense Agency, MDA) opublikowała informacje o zakończonej sukcesem próbie przechwytywania pocisku balistycznego średniego zasięgu. Test przeprowadzono z użyciem przeciwrakiet OBV (Orbital Boost Vehicle) dostarczanych przez firmę Orbital ATK.

Próbę skuteczności systemu obrony przeciwrakietowej przeprowadzono w bazie sił powietrznych Vandenberg w stanie California. Obiekt testowy stanowiły rakiety przechwytujące OBV produkowane przez firmę Orbital ATK na rzecz szerszego konsorcjum współzarządzanego przez firmy Boeing i Northrop Grumman. Test został zaliczony do udanych.

W wydanym oświadczeniu przedstawiciele firmy Orbital ATK podkreślili, że ostatni z testów stanowi już czternastą pomyślną próbę przechwycenia celu za pomocą przeciwrakiet ich produkcji. Intensywne badanie sprawności tych jednostek ma bezpośredni związek z ich znaczeniem dla funkcjonalności systemu Ground-based Midcourse Defense (GMD), którego są integralną częścią. Zastosowane przeciwrakiety odpalane są ze stacjonarnych silosów i neutralizują cel w pośredniej fazie lotu z wykorzystaniem samej energii kinetycznej pocisku przechwytującego.

Testy skuteczności systemu GMD są realizowane na mocy umowy, która zakłada podtrzymanie jego rozwoju i operacyjności przynajmniej do 2018 roku. Przeciwrakiety produkowane przez Orbital ATK są z kolei efektem innego zamówienia, które zostało uruchomione w 2002 roku przez firmę Boeing.

(MK)

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!