Reklama

KOSMONAUTYKA

Orbital ATK proponuje budowę księżycowej stacji orbitalnej

  • fot. http://www.telespazio.it/

Firma Orbital ATK przedstawiła autorską koncepcję stworzenia niewielkiej stacji kosmicznej na orbicie Księżyca. Czteroosobowa baza miałaby umożliwić wznowienie bezpośrednich badań naturalnego ziemskiego satelity i być punktem odniesienia dla realizacji podobnego projektu na orbicie Marsa.

Firma Orbital ATK ogłosiła plany stworzenia niewielkiej stacji kosmicznej na orbicie Księżyca. Koncepcja została oficjalnie zakomunikowana przedstawicielom Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu na spotkaniu podkomisji ds. przestrzeni kosmicznej. Miało ono miejsce w dniu 18 maja br. w Waszyngtonie. Szczegóły dotyczące projektu ujawnił obecny prezes wydziału projektów kosmicznych Orbital ATK i zarazem doświadczony uczestnik misji wahadłowców, Frank Culbertson.

Zamysłem twórców projektu jest umieszczenie na orbicie Księżyca załogowej stacji orbitalnej zdolnej do przyjęcia czteroosobowego zespołu badawczego. Misja miałaby rozpocząć się w 2020 roku od umieszczenia na orbicie okołoksiężycowej zmodyfikowanej wersji statku towarowego Cygnus. Po trwającym rok okresie zdalnego testowania parametrów technicznych i potwierdzeniu użyteczności orbitera, w jego kierunku miałby zostać wysłany pojazd załogowy Orion z personelem obsługującym stację. W miarę postępu dalszych prac dodawane byłyby kolejne sekcje użytkowe w postaci zmodyfikowanych modułów Cygnus.

Wśród głównych założeń planowanej misji Culbertson wskazał wypracowanie metod i przetestowanie technologii niezbędnych do realizacji przyszłej misji marsjańskiej, zaplanowanej na 2030 rok. Przedstawiciel spółki Orbital ATK podkreślił również, że przedsięwzięcie pozwoli utrwalić amerykańskie przywództwo w przestrzeni kosmicznej i rozszerzyć jego zasięg o ważną strefę wpływów. Kluczową, jego zdaniem, rolę ma tutaj odgrywać zaangażowanie i doświadczenie NASA oraz jej międzynarodowych partnerów – zwłaszcza w obszarze prac nad programem rozwoju pojazdów rakietowych (Space Launch System) i dalekiej eksploracji kosmosu z użyciem pojazdów załogowych Orion.

Firma Orbital ATK zajęła się koncepcją stworzenia księżycowej stacji orbitalnej w porozumieniu z NASA w 2015 roku. Przedsięwzięcie mieści się w zakresie funkcjonowania programu rozwojowego amerykańskiej agencji kosmicznej o nazwie NextSTEP (Next Space Technologies for Exploration Partnerships). Zakłada on realizację innowacyjnych projektów eksploracji kosmicznej na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Czytaj też: Lockheed Martin z wizją ambitnej misji na Marsa

Reklama

Komentarze

    Reklama