Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Orzeł Innowacji trafił do Thorium Space

Ilustracja: ESA [esa.int]
Ilustracja: ESA [esa.int]

Wrocławska spółka sektora kosmicznego, Thorium Space znalazła się wśród laureatów konkursu startupów i innowacyjnych firm - Orzeł Innowacji. Spółkę wyróżniono nagrodą w kategorii „Najlepsze Rozwiązanie Technologiczne – Projekt”.

Firma Thorium Space została doceniona w konkursie Orzeł Innowacji za swoje zaangażowanie w rozwój aktywnych, płaskich anten macierzowych pracujących w paśmie E (70-90 GHz). Ich działanie ma pozwalać na realizację transmisji o wyższej niż dotąd przepustowości w tym segmencie (ok. 1 Gbps na każde łącze) oraz komunikację mniej podatną na zakłócenia z Ziemi i kosmosu.

Thorium Space wraz ze swoją technologią należy do globalnego rynku związanego z satelitami telekomunikacyjnymi. "Jego wartość szacuje się aktualnie na 62 mld USD, a prognozy wskazują wzrost do 122 mld USD w 2027 roku" - deklarują przedstawiciele firmy.

Tegoroczny Orzeł Innowacji był już siódmą odsłoną cyklu konkursowego organizowanego przez redakcję „Rzeczpospolitej”. Założeniem konkursu jest typowanie i nagradzanie prężnie rozwijających się młodych firm, które swoją działalność oparły na tworzeniu nowatorskich produktów i usług. Kapituła nagradza przedsiębiorstwa oferujące innowacyjne rozwiązania technologiczne, wykazujące globalny potencjał czy też wpływające pozytywnie na dobro wspólne.

Głównym celem Thorium Space jest [...] budowa małego satelity telekomunikacyjnego pracującego na ekstremalnie wysokich częstotliwościach – 70-90 GHz, czyli mniej więcej trzykrotnie wyższych niż te, których używają obecne satelity tego typu. To takie 5G w kosmosie, ale jeszcze szybsze. Opracowaliśmy już prototyp anteny na pasmo E, który pomyślnie przeszedł testy przeprowadzone w niezależnych laboratoriach, potwierdzając nasze początkowe założenia. Dlatego z zapałem kontynuujemy rozwój projektu transpondera oraz satelity.

Paweł Rymaszewski, dyrektor wykonawczy (CEO) i dyrektor ds. technologii (CTO) w Thorium Space

Decyzję o tym, komu przyznać nagrodę podejmowała kapituła konkursowa, w której zasiedli m.in. Paweł Kolczyński – wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Eliza Kruczkowska – dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju, Marcin Piasecki – redaktor i publicysta „Rzeczpospolitej” oraz Jarosław Sroka – członek zarządu Kulczyk Investments One. Gala finałowa ze względu na sytuację pandemiczną odbywała się online. Jury wręczyło także nagrodę specjalną za innowacyjne rozwiązania ograniczające skutki pandemii COVID-19.

Źródło: Thorium Space


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama
Reklama

Komentarze