Osiem nowych satelitów telekomunikacyjnych dla O3b. Możliwe zastosowania wojskowe

12 grudnia 2015, 10:30
Fot. ESA

Thales Alenia Space wybuduje osiem nowych satelitów dla O3b Networks, Ltd. Uzupełnią one do połowy 2018 roku konstelację 12 satelitów znajdujących się obecnie na średniej orbicie okołoziemskiej. Wartość umowy wynosi ok. 400 mln USD, a satelity trafią na orbitę na pokładach dwóch rakiet nośnych Sojuz. 

Thales Alenia Space wybuduje osiem nowych satelitów dla O3b Networks, Ltd. Uzupełnią one do połowy 2018 roku konstelację 12 satelitów znajdujących się obecnie na średniej orbicie okołoziemskiej. Wartość umowy wynosi ok. 400 mln USD, a satelity trafią na orbitę podobnie jak do tej pory w grupach po cztery egzemplarze  na pokładach dwóch rakiet nośnych Sojuz, które wystartują z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. . 

Wprowadzenie do służby ośmiu nowych satelitów umożliwi szyfrowanie transmisji na wyższym poziomie, co będzie wymagało ok. 20% więcej mocy każdego satelity. Oprócz dostosowania do tego wymogu i nieznacznej modernizacji anteny nowe satelity mają być identyczne, jak te dostarczone na orbitę w 2013 i 2014 roku. Jak potwierdzają przedstawiciele Thales Alenia Space będą one także operować na tej samej orbicie na wysokości ok. 8000 km. Sprzęt umożliwi zapewnienie, że rosnące zapotrzebowanie na usługi telekomunikacyjne nie odbije się negatywnie na możliwościach obsługi klientów przez firmę O3b Networks Ltd., w której 45% udziałów ma operator sieci satelitów SES z Luksemburga. Przy okazji kontraktu na nowe satelity firma O3b stwierdziła również, że jej priorytetem jest obecnie zainteresowanie swoimi usługami amerykańskiego Departamentu Obrony i innych użytkowników wojskowych. 

 

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Paweł
sobota, 12 grudnia 2015, 13:28

SES z Luksemburga? Chcą zainteresować Departament Obrony USA? Śmierdzi ruskimi na 4 kilometry.

rozbawiony
sobota, 12 grudnia 2015, 10:57

Nie wierzę by istniały satelity czysto cywilna. Przecież "aż żal" nie doczepić np. matrycy IR czy UV - waży tyle co nic, nie widać tego i w koszcie satelity są nieznaczące a jaka "wartość dodana"! :-)))

Alex
sobota, 12 grudnia 2015, 22:23

Rosyjanie wynosza na orbity satelity i nie tylko, a ponoc tam tylko onuce - jak niektorzy twierdza....

Tweets Space24