W dniu 28 grudnia br. odbył się ostatni w tym roku lot rakiety nośnej na orbitę okołoziemską. Chińska rakieta typu Chang Zheng-3B (pol. Długi Marsz-3B) po starcie z kosmodromu Xichang w Syczuanie wyniosła w kosmos satelitę teledetekcyjnego Gaofen-4. Znalazł się on na orbicie geosynchronicznej 36000 km nad powierzchnią naszej planety. Pozwala to na ciągłą obserwację tego samego obszaru Chin i okolicznych krajów w kwadracie o wymiarach 7000 km na 7000 km. Gaofen 4 wyposażony jest w kamery do obserwacji optoelektrocznicznej i w podczerwieni. Rozdzielczość zdjęć ma wynosić 50 metrów i 400 metrów dla obrazu z kamery IR. Producentem urządzeń jest Beijing Institute of Space Machinery & Electronics.
Satelita został zbudowany przez China Academy of Space Technology (CAST) z Pekinu. Ma masę ok 4600 kg, ma służyć przez osiem lat. Do jego głównych zadań należy monitorowanie obszarów wystąpienia klęsk żywiołowych i prowadzenie obserwacji meteorologicznych. Niewykluczone jest jednak, że z pochodzących z jego kamer obrazów będzie korzystać także wojsko.
Gaofen-4 jest piątym satelitą wchodzącym w skład chińskiego systemu obserwacji Ziemi CHEOS (High-definition Earth Observation System). W ramach tego programu do 2020 roku w kosmosie ma znaleźć się, co najmniej 14 satelitów. Projekt, sponsorowany przez rząd w Pekinie, ma zapewnić stworzenie globalnego systemu zwiadowczego mogącego przekazywać wiarygodne dane w każdych warunkach pogodowych, w czasie zbliżonym do rzeczywistego w oparciu o platformy powietrzne i kosmiczne.