Reklama

SATELITY

Ostatni start orbitalny 2015 roku. Na orbitę trafił chiński satelita

  • Start rakiety nośnej Długi Marsz-3B z Centrum Startowego Satelitów Xichang.  Fot. AAxanderr/Wikipedia
    Start rakiety nośnej Długi Marsz-3B z Centrum Startowego Satelitów Xichang. Fot. AAxanderr/Wikipedia

W dniu 28 grudnia br. odbył się ostatni w tym roku lot rakiety nośnej na orbitę okołoziemską. Chińska rakieta typu Chang Zheng-3B wyniosła w kosmos satelitę teledetekcyjnego Gaofen-4, który wchodzi w skład systemu obserwacji Ziemi CHEOS. Według źródeł z Państwa Środka, start zakończył się pełnym sukcesem. 

W dniu 28 grudnia br. odbył się ostatni w tym roku lot rakiety nośnej na orbitę okołoziemską. Chińska rakieta typu Chang Zheng-3B (pol. Długi Marsz-3B) po starcie z kosmodromu Xichang w Syczuanie wyniosła w kosmos satelitę teledetekcyjnego Gaofen-4. Znalazł się on na orbicie geosynchronicznej 36000 km nad powierzchnią naszej planety. Pozwala to na ciągłą obserwację tego samego obszaru Chin i okolicznych krajów w kwadracie o wymiarach 7000 km na 7000 km. Gaofen 4 wyposażony jest w kamery do obserwacji optoelektrocznicznej i w podczerwieni. Rozdzielczość zdjęć ma wynosić 50 metrów i 400 metrów dla obrazu z kamery IR. Producentem urządzeń jest Beijing Institute of Space Machinery & Electronics. 

Satelita został zbudowany przez China Academy of Space Technology (CAST) z Pekinu. Ma masę ok 4600 kg, ma służyć przez osiem lat. Do jego głównych zadań należy monitorowanie obszarów wystąpienia klęsk żywiołowych i prowadzenie obserwacji meteorologicznych. Niewykluczone jest jednak, że z pochodzących z jego kamer obrazów będzie korzystać także wojsko.

Gaofen-4 jest piątym satelitą wchodzącym w skład chińskiego systemu obserwacji Ziemi CHEOS (High-definition Earth Observation System). W ramach tego programu do 2020 roku w kosmosie ma znaleźć się, co najmniej 14 satelitów. Projekt, sponsorowany przez rząd w Pekinie, ma zapewnić stworzenie globalnego systemu zwiadowczego mogącego przekazywać wiarygodne dane w każdych warunkach pogodowych, w czasie zbliżonym do rzeczywistego w oparciu o platformy powietrzne i kosmiczne. 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!