Reklama

Polska

PAK: nowe kanały merytorycznego wsparcia dla firm z sektora kosmicznego

Ilustracja: PAK
Ilustracja: PAK

Polska Agencja Kosmiczna ogłasza dwa nowe programy wspierające krajowy przemysł kosmiczny: Space Infoline i Space Infopoint. Programy skierowane są do podmiotów prowadzących działalność związaną z sektorem kosmicznym, planujących ją rozpocząć lub zainteresowanych tematyką tego sektora. Ich celem jest ułatwienie polskim przedsiębiorcom udziału w przetargach i konkursach realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i Europejską Organizację Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT).

W ramach programów Space Infoline i Space Infopoint Polska Agencja Kosmiczna będzie świadczyła bezpłatną pomoc merytoryczną w postaci usług doradczych dotyczących różnych obszarów tematycznych związanych z Programem Wsparcia Polskiego Przemysłu ESA (ang. Polish Industry Incentive Scheme - PLIIS), programami obowiązkowymi i opcjonalnymi ESA oraz członkostwem Polski w EUMETSAT i wynikającymi z niego możliwościami dla polskich przedsiębiorców. Istotnym elementem wsparcia w ramach obu programów będzie możliwość skorzystania przez krajowe podmioty z pośrednictwa PAK w znalezieniu partnerów biznesowych na rynku europejskim.

Space Infoline i Space Infopoint są kolejnymi programami, które Polska Agencja Kosmiczna wdraża w ramach wspierania podmiotów krajowego sektora kosmicznego. Od końca roku 2015 przeprowadziliśmy 5 edycji programu Usług doradczych dla polskiego przemysłu kosmicznego, które cieszyły się zainteresowaniem krajowych podmiotów i w ramach których przeprowadziliśmy 100 godzin bezpłatnych konsultacji związanych z aplikowaniem do konkursów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Polski sektor kosmiczny intensywnie się rozwija, w ramach przedłużonego okresu przejściowego w ESA nasi przedsiębiorcy mogą korzystać z preferencyjnych warunków Programu Wsparcia Polskiego Przemysłu. Dlatego w tym roku oferujemy im ponownie wsparcie merytoryczne, ale w nowej, rozszerzonej formie, uwzględniającej również pomoc w identyfikowaniu najlepszych partnerów biznesowych z rynku europejskiego.

dr Marta Wachowicz, dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej PAK

Program Space Infoline polega na uruchomieniu specjalnej infolinii w Polskiej Agencji Kosmicznej, która umożliwi świadczenie merytorycznych konsultacji telefonicznych dotyczących 4 bloków tematycznych:

 • Blok I: ESA – podstawowe informacje: m. in. struktura ESA, zasady funkcjonowania, budżet, omówienie programów obowiązkowych i opcjonalnych ESA, udział Polski w wybranych programach opcjonalnych, zagadnienia formalne i prawne oraz zasady finansowania i ubiegania się o kontrakty w ramach tych programów;
 • Blok II: ESA – PLIIS: omówienie zagadnień formalnych i prawnych oraz zasad finansowania i ubiegania się o kontrakty w ramach Programu Wsparcia Polskiego Przemysłu ESA;
 • Blok III: Europejski przemysł kosmiczny: najważniejsze podmioty, pośrednictwo biznesowe w zakresie znalezienia odpowiednich partnerów na rynku europejskim;
 • Blok IV: EUMETSAT – podstawowe informacje: m.in: struktura organizacji, zasady funkcjonowania, budżet, członkostwo Polski w EUMETSAT, programy obowiązkowe i opcjonalne, zasady aplikowania.

Space Infoline zostanie uruchomiona 30 czerwca 2017 r. pod numerem telefonu: (22) 380-15-51. Dla każdego z bloków tematycznych PAK zapewni 9 godzin konsultacji telefonicznych, które będą się odbywały w 3 różnych terminach i każdorazowo będą trwały 3 godziny. Infolinia będzie dostępna do grudnia 2017 r.

W ramach programu Space Infopoint Polska Agencja Kosmiczna uruchamia w swoim warszawskim biurze dyżury konsultantów, którzy będą świadczyć indywidualne usługi doradcze dotyczące 5 bloków tematycznych:

 • Blok I: ESA – PLIIS: omówienie zagadnień formalnych i prawnych oraz zasad finansowania i ubiegania się o kontrakty w ramach Programu Wsparcia Polskiego Przemysłu ESA;
 • Blok II: ESA – programy obowiązkowe i opcjonalne: omówienie programów, udział Polski w wybranych programach opcjonalnych, zagadnienia formalne i prawne oraz zasady finansowania i ubiegania się o kontrakty w ramach tych programów;
 • Blok III: ESA – ocena technologii: ocena technologii prezentowanej we wniosku o udzielenie konsultacji merytorycznych w kontekście planów i zamierzeń technologicznych ESA oraz kierunkowych dokumentów ESA, takich jak: workplans, technical dossier, roadmaps w poszczególnych obszarach i domenach technologicznych; wprowadzenie dotyczące rozwoju technologii generycznych definiowanych przez ESA;
 • Blok IV: Matchmaking: usługi w zakresie pośrednictwa biznesowego i poszukiwania partnerów na rynku europejskim;
 • Blok V: EUMETSAT – podstawowe informacje: struktura organizacji, zasady funkcjonowania, budżet, członkostwo Polski w EUMETSAT, programy EUMETSAT, zasady aplikowania.

Konsultacje w ramach poszczególnych bloków tematycznych będą się odbywały w 3 różnych terminach i każdorazowo będą trwały 90 minut. Program Space Infopoint zostanie uruchomiony 18 lipca 2017 r. i potrwa do połowy grudnia 2017 r.

Wdrożenie obu programów wiąże się z realizacją ustawowych zadań Polskiej Agencji Kosmicznej, które dotyczą m.in.: analizowania, pod względem ekonomicznym i technicznym, realizacji projektów przygotowywanych i wdrażanych przez polskie podmioty w ramach programów międzynarodowych, uczestniczenia w procesie konsultacji dotyczącym polskiej aktywności w dziedzinie badań i użytkowania przestrzeni kosmicznej oraz prowadzenia działalności informacyjnej i promocyjnej w dziedzinie użytkowania przestrzeni kosmicznej. Jest również zgodne z zaleceniami ESA z raportu Joint ESA/Poland 2015 Mid Term Review: Main Results and Recommendations.

Wszelkie informacje związane z programami będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej Polskiej Agencji Kosmicznej. Komplet dokumentów jest udostępniony do pobrania pod tym linkiem.

Czytaj też: W Warszawie odbyło się spotkanie informacyjne o współpracy z EUMETSAT

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna

Reklama

Komentarze

  Reklama

  Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!