Reklama

Polska

PAK utworzyła podstronę dedykowaną EUMETSAT

Źródło ilustracji: polsa.gov.pl
Źródło ilustracji: polsa.gov.pl

W związku z członkostwem Polski w Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych oraz wynikającymi z niego zadaniami Polskiej Agencji Kosmicznej, na stronie internetowej PAK została uruchomiona podstrona poświęcona współpracy z EUMETSAT.

Na stronie udostępniane są aktualne ogłoszenia dotyczące przetargów EUMETSAT, w których mogą wziąć udział polskie podmioty.

Znajdują się też na niej praktyczne informacje dla przedsiębiorstw, które dopiero zamierzają nawiązać współpracę z EUMETSAT, w tym również opis, jak krok po kroku przygotować ofertę konkursową.

Strona opisuje także zasady działania europejskiej organizacji, zaangażowanie polskiej delegacji w prace poszczególnych rad programowych i komitetów EUMETSAT oraz korzyści dla krajowych instytucji oraz podmiotów związane z udziałem Polski w jej programach i misjach.

Znalazły się też na niej informacje dotyczące wykorzystania danych satelitarnych na potrzeby meteorologii lub monitorowania zmian klimatu oraz przez szerokiego odbiorcę.

Na podstronie dostępne są również informacje o działaniach funkcjonującego w Polskiej Agencji Kosmicznej Krajowego Punktu Kontaktowego EUMETSAT dla polskiego przemysłu.

Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT) powstała w 1986 r. w celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania satelitarnego systemu obserwacyjnego dla meteorologii i klimatologii krajów Europy. Została powołana w oparciu o Konwencję w sprawie ustanowienia Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (Eumetsat Convention for the Establishment of a European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites). Do głównych zadań organizacji zalicza się: wynoszenie, utrzymanie i eksploatację systemu europejskich satelitów meteorologicznych, a także obsługę programów obowiązkowych, opcjonalnych oraz prowadzonych z udziałem partnerów zewnętrznych. W skład EUMETSAT wchodzi obecnie 30 krajów członkowskich, w tym Polska.

Nasz kraj nawiązał relacje z EUMETSAT w 2000 r. jako członek współpracujący, a pełne członkostwo uzyskał w 2009 r. Za relacje z organizacją odpowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, który bierze udział w pracach organów EUMETSAT.

Dzięki członkostwu w organizacji nasz kraj ma pełny dostęp do danych satelitarnych pochodzących z jej satelitów. Zobrazowania zapewniane przez EUMETSAT są wykorzystywane w pierwszej kolejności przez państwowe służby hydrologiczno-meteorologiczne do opracowywania prognoz, hydrometeorologicznej osłony społeczeństwa i gospodarki, monitorowania zmian klimatu oraz przez Siły Zbrojne RP, wyższe uczelnie i instytuty badawcze. Obrazy z satelitów meteorologicznych mogą też mieć zastosowanie w: rolnictwie, leśnictwie, zarządzaniu terenami, gospodarce przestrzennej, planowaniu inwestycji, monitorowaniu obszarów wodnych (włączając Morze Bałtyckie) i atmosfery, w tym m. in. dokonywaniu pomiarów gazów śladowych i aerozoli.

Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie internetowej Polskiej Agencji Kosmicznej.

Źródło: PAK

Reklama

Komentarze

    Reklama