Reklama

Strona główna

"Media seminar on Civil Law on Robotics" zorganizowane w lutym w Brukseli w związku z planowanym głosowaniem nad rezolucją. Fot. A.Hładij/Defence24.pl

Parlament Europejski: Niezbędne uregulowania prawne dla robotyki i sztucznej inteligencji

Potrzebne są obowiązujące w całej Unii Europejskiej przepisy dla szybko rozwijającego się sektora robotyki, w celu wprowadzenia standardów etycznych lub ustalenia odpowiedzialności prawnej w przypadku wypadku, w którym uczestniczył samo prowadzący się samochód, stwierdzili posłowie Parlamentu Europejskiego w uchwalonej rezolucji. 

Europosłowie o wyzwaniach związanych z rozwojem robotyki

Posłowie wzywają Komisję Europejską do opracowania przepisów dotyczących robotyki oraz sztucznej inteligencji, w celu pełnego wykorzystania ich potencjału przy zachowaniu standardów w dziedzinie etyki i bezpieczeństwa. Podkreślają oni, że kilka państw planuje wprowadzenie podobnych przepisów oraz, że UE powinna przejąć prowadzenie w ustanawianiu standardów, aby uniknąć narzucania ich przez kraje trzecie. Punktem wyjścia do uchwalenia rezolucji był raport "Świat robotów w kontekście wyzwań prawa cywilnego". 

Odpowiedzialność za działania robotów i decyzje sztucznej inteligencji 

Posłowie podkreślają konieczność ustalenia zasad odpowiedzialności cywilnej, szczególnie w odniesieniu do samochodów bez kierowcy. Wzywają do ustanowienia obowiązkowego ubezpieczenia oraz dodatkowego funduszu zapewniającego rekompensatę ofiarom wypadków z udziałem tego typu pojazdów. Posłowie wzywają także Komisje do rozważenia utworzenia specjalnego statusu prawnego dla robotów, w dłuższym okresie, w celu ustalenia kto ponosi odpowiedzialność za wyrządzone przez nie szkody, a także wzięcie pod uwagę zmian, które może spowodować  na rynku pracy gwałtowny rozwój robotyki i pojawienie się sztucznej inteligencji. 

Kodeks etyki robotów oraz nowa europejska agencja

Wraz ze wzrostem użycia robotów pojawiają się kwestie natury etycznej, związane, na przykład, z prawem do prywatności i bezpieczeństwem, podkreślają posłowie. Proponują oni ustanowienie dobrowolnego kodeksu etyki w dziedzinie robotyki dla badaczy oraz projektantów, który zapewniłby, że działają oni w zgodzie za zasadami etycznymi i prawnymi oraz, że projektowanie i używanie robotów odbywa się z poszanowaniem godności ludzkiej. Posłowie wzywają również Komisję Europejską, aby rozważyła utworzenie europejskiej agencji robotyki i sztucznej inteligencji, która wspierałaby władze publiczne w dziedzinie techniki, etyki oraz zagadnień prawnych.

Rezolucja została przyjęta 16 lutego br. 396 głosami za, przy 123 glosach przeciw i 85 wstrzymujących się od głosu. Komisja nie ma obowiązku działania na podstawie parlamentarnych rekomendacji, ale musi podać powód niepodejmowania działań.

Czytaj teżRobotyka w Parlamencie Europejskim. Jak okiełznać sztuczną inteligencję?

Źródło: Parlament Europejski

Reklama

Komentarze

    Reklama