Reklama

Zagrożenia kosmiczne

Paryż testuje rakietę balistyczną nowej generacji

Test rakiety balistycznej M51. Fot. http://www.defense.gouv.fr/marine
Test rakiety balistycznej M51. Fot. http://www.defense.gouv.fr/marine

Francuskie ministerstwo obrony poinformowało o udanym teście w warunkach operacyjnych najnowocześniejszej rakiety balistycznej jaką dysponuje Paryż. Na potrzeby próby pocisk M51, pozbawiony głowic jądrowych, został odpalony z pokładu atomowego okrętu podwodnego „Le Triomphant”. 

Test rakiety balistycznej M51, najnowszej broni tej klasy we francuskim arsenale, miał miejsce w dniu 1 lipca br. Pocisk został odpalony z pokładu okrętu podwodnego "Le Triomphant", trzeciej francuskiej jednostki SSBN przystosowanej do przenoszenia rakiet tej klasy. 

Okręt odpalił rakietę najprawdopodobniej w wersji M51.2 pozostając w zanurzeniu u wybrzeży Bretanii. Jak informuje francuskie ministerstwo obrony, pozbawiony na potrzeby testu głowic jądrowych pocisk, spadł do Oceanu Atlantyckiego kilkaset kilometrów od wybrzeża. Jego lot był monitorowany zarówno przy użyciu instrumentów telemetrycznych, jak i optoelektronicznych m.in. z wykorzystaniem specjalnego okrętu z aparaturą do śledzenia rakiet Monge (A601). 

Obecnie już trzy z czterech francuskich atomowych okrętów podwodnych klasy Le Triomphant przenoszą M51. Są to "Le Terrible", "Le Vigilant" i "Le Triomphant". Do 2019 roku w nową broń ma zostać przezbrojony także okręt "Le Téméraire". Zgodnie z wcześniejszymi informacjami jednostka ta wraz z "Le Triomphant" ma być uzbrojona w nowej generacji rakiety M51.2. Francja rozpoczęła także prace koncepcyjne nad rakietą M51.3, która mogłaby wejść do służby ok. 2030 roku.

Rakieta M51 dysponuje zasięgiem do 11 000 km. Każdy z obecnie używanych pocisków M51 może być uzbrojony w sześć do dziesięciu głowic termojądrowych typu MIRV TN75 o mocy 110 kt lub w przypadku wersji M51.2 Tête nucléaire océanique (TNO) o mocy 150 kt i zdolności manewrowania (MARV). Strategiczne Siły Oceaniczne Marynarki Wojennej Francji posiadają w sumie 240 głowic jądrowych przenoszonych przez rakiety M45 i M51, co stanowi podstawową siłę liczącego ok. 290 głowic francuskiego arsenału jądrowego.  

Czytaj więcej: Atomowa pięść Paryża

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!