Reklama

Nawigacja

PAS 17: Kontrakt na satelity Galileo. Krok do ukończenia konstelacji

  • Fot. A.Hładij/Defence24.pl

Podczas Paris Air Show 2017 Dyrektor Programu Galileo Paul Verhoef oraz CEO firmy OHB Marco Fuchs podpisali kontrakt na zbudowanie i przetestowanie ośmiu satelitów systemu nawigacyjnego Galileo. Umowa umożliwi ukończenie europejskiej konstelacji mającej strategicznego znaczenie dla Starego Kontynentu. Wartość kontraktu to 324 mln Euro. 

Podpisany w Paryżu w obecności dyrektora Europejskiej Agencji Kosmicznej Jan Woernera i przedstawicieli Komisji Europejskiej kontrakt zapewni ukończenie konstelacji Galileo, która obecnie składa się z 18 satelitów rozmieszczonych na orbicie. Docelowo jednak system ma składać się z 30 satelitów (24 operacyjnych i 6 zapasowych).

Na mocy umowy powstanie 8 ostatnich satelitów konstelacji, każdy o wadze ok. 715 kg. Podobnie jak w przypadku obecnie budowanych pojazdów kosmicznych za ich opracowanie i przetestowanie będzie odpowiadać niemiecka firma OHB wraz z jej brytyjskim oddziałem i spółką Surrey Satellite Technology Ltd. Co warto podkreślić umowę udało się sfinalizować pomimo brexitu, który spowoduje, że współpracę przy produkcji zastrzeżonych elementów systemu Galileo trzeba będzie ustalić od nowa po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej.

To zamówienie od OHB umożliwi ukończenie konstelacji Galileo, a także zapewni rezerwy zarówno na orbicie, jak i na ziemi. Umowa zapewnia niezbędną infrastrukturę, która jest niezbędna do świadczenia usług Galileo na całym świecie.

Paul Verhoef, Dyrektor Programu Galileo, ESA

Nasza modułowa platforma satelitarna jest znakomita i udowodniła to osiągając znakomite rezultaty. Duża część satelitów, które wytworzyliśmy wykazała pełną funkcjonalność w kosmosie. Z tego powodu nie planujemy większych zmian w projekcie ośmiu nowych satelitów. Na tym etapie pracujemy tak by być gotowymi do pierwszego startu orbitalnego w 2020 roku.

Dr Wolfgang Paetsch, Dyrektor ds. nawigacji, OHB System AG

Jak informuje ESA jest to trzeci taki kontrakt podpisany podczas budowy konstelacji. Na mocy poprzednich umów OHB zbudowało w sumie 22 satelity.

Ilustracja: OHB

W grudniu 2016 roku Komisja Europejska oficjalnie uruchomiła pierwsze usługi Galileo (Initial Services). Pierwszymi usługami oferowanymi przez Galileo są: usługa powszechnie dostępna (Open Service), usługa publiczna o regulowanym dostępie (PRS) i usługa poszukiwawczo-ratownicza (SAR). Kolejny start orbitalny z satelitami Galileo jest przewidziany na listopad 2017 roku. Cztery obiekty ma wtedy wynieść na orbitę rakieta Ariane 5ES. Wśród nich znajdzie się satelita Galileo-FOC FM16 nazwany polskim imieniem Zofia.

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama