Reklama

Komunikacja

PAS 17: Na Księżycu stanie terminal do szybkiej komunikacji z Ziemią

Artystyczna wizja księżycowego lądownika Peregrine firmy Astrobotic na Srebrnym Globie. Ilustracja: Astrobotic Technology
Artystyczna wizja księżycowego lądownika Peregrine firmy Astrobotic na Srebrnym Globie. Ilustracja: Astrobotic Technology

Infrastruktura do szerokopasmowego przesyłania danych na Ziemię już wkrótce znajdzie się na Srebrnym Globie. Dostarczenie jej tam ma być owocem współpracy firm Astrobotic i ATLAS. Powodzenie tego przedsięwzięcia otworzy zupełnie nowe perspektywy eksploracji naturalnego satelity naszej planety.

O porozumieniu na rzecz współpracy Astrobotic i ATLAS poinformowały 21 czerwca 2017 r. podczas Paris Air Show. W ramach kooperacji przedsiębiorstwo ATLAS Space Operations zbuduje narzędzie do wysoce efektywnej optycznej komunikacji z użyciem lasera. Natomiast Astrobotic Technology zapewni temu urządzeniu miejsce na swoim lądowniku, który firma planuje w niedalekiej przyszłości umieścić na powierzchni Księżyca.

W efekcie, pomiędzy Srebrnym Globem a stacjami odbiorczymi na powierzchni planety powstanie zupełnie nowy kanał szybkiej komunikacji. Z drogi tej będą mogły korzystać podmioty zarządzające innymi komponentami na księżycowym lądowniku, dedykowanymi np. celom naukowym. Urządzenie może też być użytkowane w trakcie kolejnych, przyszłych misji księżycowych. To zupełnie nowe podejście do tego problemu. Wszak, jak podkreślał pełniący funkcję prezesa ATLASa Sean McDaniel do tej pory dla każdej kolejnej misji księżycowej organizowano niejako jednorazową, dedykowaną tylko tej wyprawie, ścieżkę komunikacji z Ziemią.

Rozwiązanie zaproponowane przez ATLAS pozwoli na transfer danych pomiędzy ciałami niebieskimi z prędkością dochodzącą do 1 gigabita na sekundę. Zdaniem Johna Thorntona, szefa Astrobotic, taki transfer niebywale zwiększa możliwości wykorzystania instrumentów dostarczonych na powierzchnię ziemskiego satelity. Według tego menedżera możliwe będzie np. prowadzenie z Księżyca transmisji HD, przesyłanie złożonych rezultatów prowadzonych tam bardziej skomplikowanych doświadczeń naukowych, czy nawet zapewnienie mieszkańcom Ziemi doświadczeń w niejako osadzonej na Srebrnym Globie wirtualnej rzeczywistości.

Czytaj też: ILA 2016: lądownik księżycowy ze wsparciem Airbus

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!