Reklama

Komunikacja

PAS 17: Nowatorskie narzędzie dla lepszej komunikacji satelitarnej

Ilustracja: Arralis via Facebook
Ilustracja: Arralis via Facebook

W stolicy Francji trwa Paris Air Show. Obecna jest tam m. in. irlandzka firma Arralis. Właśnie pochwaliła się zdobyciem wartego kilkaset tysięcy euro kontraktu ESA, na opracowanie urządzenia, które umożliwi znacznie efektywniejszą komunikację pomiędzy Ziemią a satelitami.

Przedsiębiorstwo Arralis z Irlandii specjalizuje się w technologiach związanych z wykorzystaniem radaru oraz tych dotyczących komunikacji bezprzewodowej. Podczas Paris Air Show 2017 firma ujawniła, że Europejska Agencja Kosmiczna zleciła jej budowę chipsetu, który umożliwi wysoce efektywne przesyłanie danych z i do satelitów obecnych na okołoziemskich orbitach. Oprócz zastosowania komercyjnego rozwiązanie ma szansę sprawdzić się w misjach naukowych.

Chipset, czyli grupa specjalistycznych układów scalonych przeznaczonych do wspólnej pracy, który skonstruuje Arralis nazywa się Leonis. Wartość umowy z ESA, na zbudowanie podzespołu, to 650 tys. euro, z czego 75% zostanie pokryte z agencyjnego programu ARTES Competitiveness & Growth.

Leonis będzie obsługiwał komunikację w paśmie Ka, umożliwiając wyposażonym weń satelitom łatwe łączenie się z dużej mocy wzmacniaczami i antenami na powierzchni planety. Komunikacja w paśmie Ka cechuje się dużą szybkością transmisji danych i niewielkimi opóźnieniami sygnału. Wiąże się także z niższymi kosztami. Dodatkowo anteny działające w paśmie Ka są średnio czterokrotnie mniejsze od tych, wykorzystywanych w zakresie Ku. To sprawia, że łatwo adaptować je na potrzeby szerokiej rzeszy użytkowników, w tym na przykład w pojazdach.

Chipset od Arralis ma być w założeniu urządzeniem typu plug & play, łatwym do włączenia w istniejącą już infrastrukturę zapewniającą dostęp do internetu. Dzięki zastosowaniu tego podzespołu można będzie zapewnić klientom komunikację 5G, łączność z sieciami dronów, czy szybkie Wi-Fi na pokładach statków powietrznych.

Chipsety Leonis produkowane są z użyciem arsenku galu, w taki sposób, by zapewnić im odporność na szeroki zakres temperatur i wytrzymałość niezbędną dla długotrwałej pracy w surowych warunkach przestrzeni kosmicznej.

Wielkie koncerny, takie jak Facebook, Inmarsat czy SpaceX, których szefowie snują plany zapewnienia satelitarnego dostępu do internetu mieszkańcom całego globu, chcą tego dokonać właśnie w paśmie Ka.

Reklama

Komentarze

    Reklama