Reklama

SATELITY

Pekin rozwija cywilny program obserwacji Ziemi. Satelita SAR na orbicie

fot. xinhuanet.com
fot. xinhuanet.com

Rakieta nośna typu Długi Marsz-4C wyniosła na orbitę wyposażonego w syntetyczną aperturę radarową (SAR) satelitę obserwacji Ziemi Gaofen-3. Instrument będzie wykorzystywany do celów cywilnych  w ramach rozwijanego przez władze w Pekinie programu CHEOS. 

W dniu 10 sierpnia br. w Centrum Startowym Satelitów Taiyuan w prowincji Shanxi miał miejsce kolejny chiński start orbitalny. Tym razem rakieta nośna typu Długi Marsz-4C (chin. Chang Zheng-4C) wyniosła w kosmos cywilnego satelitę obserwacji Ziemi Gaofen-3. Instrument trafił na orbitę polarną na pułap ok. 750 km nad powierzchnią planety. Jego misja przewidziana jest na okres 8 lat. 

Gaofen 3 wyposażony jest w syntetyczną aperturę radarową (SAR) pracującą w paśmie C i pozwalającą na tworzenie obrazów z dokładnością do 1 metra. Sprzęt wejdzie w skład rozwijanego od 2010 roku przez rząd w Pekinie cywilnego programu CHEOS (China High-definition Earth Observation System), a jego główny użytkownikiem będzie chińska Narodowa Administracja Oceaniczna. To szósty satelita z serii Gaofen, który znalazł się na orbicie okołoziemskiej. Początek misji kolejnego instrumentu Gaofen-5 jest przewidziany w przyszłym roku. W sumie do 2020 roku Chiny planują umieścić na orbicie 14 satelitów z tej serii. 

Czytaj też: Ostatni start orbitalny 2015 roku. Na orbitę trafił chiński satelita

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!