Reklama

SATELITY

Pekin umieścił na orbicie satelitę pogodowego. Posłuży do obserwacji Ziemi i Słońca

Satelita FengYun-4, Ilustracja: http://www.nsmc.org.cn/
Satelita FengYun-4, Ilustracja: http://www.nsmc.org.cn/

Rakieta nośna Chang Zheng-3B wyniosła na orbitę satelitę pogodowego Feng Yun-4A. Sprzęt posłuży do zbierania danych meteorologicznych, a także obserwacji burz słonecznych. Docelowo w kosmosie ma znaleźć się sześć instrumentów wchodzących w skład nowej chińskiej konstelacji pogodowej.   

Chiński start orbitalny miał miejsce 10 grudnia br. z Centrum Startowego Satelitów Xichang w prowincji Syczuan. Z wykorzystaniem rakiety nośnej Chang-Zheng-3B (pol. Długi Marsz) na geostacjonarną orbitę transferową trafił satelita Feng Yun-4A (pol. Wiatr i Chmura) o masie 5300 kg. Zostanie on następnie przemieszczony na docelową pozycję na orbicie geostacjonarnej. To pierwszy obiekt reprezentujący nową generację chińskich satelitów meteorologicznych, które Pekin umieszcza na orbicie od 1988 roku. 

Najnowszy satelita zapewni nie tylko obserwację ziemskiej atmosfery z wykorzystaniem głównego instrumentu Feng Yun-4A czyli Advanced Geosynchronous Radiation Imager (AGRI) oraz innych urządzeń ale także badanie pogody kosmicznej. Satelita umożliwi obserwowanie Słońca w ultrafiolecie i paśmie X.  Da to władzom w Pekinie możliwość przewidywania wpływu burz słonecznych i przeciwdziałania ich destrukcyjnemu wpływowi na krytyczną infrastrukturę naziemną oraz orbitalną. 

Do obserwacji ziemskiej atmosfery Chińczycy planują rozmieścić sześć satelitów Feng Yun, które zastąpią urządzenia starszej generacji. Dwa z nich zostaną wyposażone w urządzenia optoelektroniczne, a cztery w aperturę radarową. Satelitę Feng Yun-4A opracowano w Szanghaju na Akademii Technologii Kosmicznej należącej do Chińskiej Akademii Nauk. 

Głównym zadaniem nowej generacji chińskich satelitów pogodowych jest obrazowanie wielospektralne Ziemi i chmur. Ma to umożliwić badanie wilgotności w atmosferze, zbieranie danych o środowisku oraz sporządzanie dokładniejszych i bardziej aktualnych prognoz pogody. Operatorem konstelacji jest Narodowe Centrum Meteorologii Satelitarnej. Satelita FengYun-4A ma wypełniać swoją misję w kosmosie przez, co najmniej 7 lat. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!