PRZEMYSŁ KOSMICZNY
PGZ zacieśnia współpracę z Kongsbergiem. "NASAMS, programy morskie i kosmiczne"
Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i norweski koncern obronny Kongsberg Defense & Aerospace AS podpisały list intencyjny, który zakłada rozpoczęcie współpracy w zakresie zestawu „Narew”, programów morskich i kosmicznych, systemu nadzoru i rozpoznania oraz kooperacji na rynkach państw trzecich. Podpisanie dokumentu odbyło się w Oslo, w obecności króla Królestwa Norwegii oraz prezydenta Andrzeja Dudy.
PGZ S.A. i Kongsberg mają wspólnie zbadać możliwości wykorzystania technologii norweskiego systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu NASAMS w polskim programie "Narew". Współpraca zakłada również zrealizowanie transferu technologii do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Podpisany przez obie strony dokument podkreśla również możliwość nawiązania współpracy w zakresie rozwoju polsko-norweskiej rakiety lotniczej jako rakiety uzupełniającej dla podstawowego pocisku AMRAAM w systemie NASAMS.
List, który za chwilę zostanie podpisany, jest tylko punktem wyjścia do długoterminowej współpracy pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i Kongsbergiem. A nasze cele są ambitne. PGZ i Kongsberg postanowiły połączyć potencjał przemysłowy obu firm w celu zwiększenia zdolności obronnych Norwegii i Polski, a także rozwoju gospodarczego naszych państw.
Polacy i Norwedzy mają również, zgodnie z listem intencyjnym, zbadać możliwość współpracy w obszarze Naval Strike Missile (NSM) oraz Nadbrzeżnego Systemu Obronnego (NDR). PGZ i Kongsberg chcą także nawiązać współpracę biznesową dot. morskich systemów walki oraz transferu technologii w tym obszarze. Jak zaznaczają przedstawiciele polskiej grupy, pomoże im to rozwinąć kompetencje jako międzynarodowego i konkurencyjnego dostawcy systemów morskich.
List intencyjny otwiera również przed PGZ S.A. i Kongsberg Defense & Aerospace drogę do współpracy w zakresie programów kosmicznych oraz programów nadzoru i rozpoznania.
Jestem bardzo dumny z podpisania tego porozumienia o współpracy. Kongsberg rozwinął się dzięki współpracy międzynarodowej i być może dlatego dobrze rozumiemy i wspieramy obecną strategię PGZ, aby takie alianse zawierać. Dla Kongsberga współpraca z PGZ ma charakter głębokiego długoterminowego partnerstwa, które rozwiniemy poza Polskę na rynki międzynarodowe.
Podpisanie dokumentu było jednym z punktów czterodniowej wizyty Andrzeja Dudy w Norwegii. W wydarzeniu, które zorganizowano na dziedzińcu Twierdzy Akershus, wziął także udział Król Norwegii Harald V. Swój podpis na liście złożyli: prezes PGZ S.A. Arkadiusz Siwko, wiceprezes PGZ S.A. Maciej Lew-Mirski oraz prezes norweskiego koncernu Kongsberg Harald Ånnestad.
Kolejnym punktem wizyty była prezentacja systemu rakietowego NASAMS z udziałem prezydenta Polski i króla Norwegii.
Czytaj też: Prezydent w Norwegii o budowie Baltic Pipe