Reklama

KOSMONAUTYKA

Pierwsze w nowym roku starty chińskich rakiet nośnych

 • Start rakiety nośnej Długi Marsz-3B z Centrum Startowego Satelitów Xichang. Fot. AAxanderr/Wikipedia
  Start rakiety nośnej Długi Marsz-3B z Centrum Startowego Satelitów Xichang. Fot. AAxanderr/Wikipedia
 • Fot. mil.ru
  Fot. mil.ru

W zeszłym roku Chiny przeprowadziły 22 starty rakiet nośnych, zrównując się tym samym z USA. Rosja spadła natomiast trzecią pozycję. W nowym roku Państwo Środka przeprowadziło już pierwsze dwa udane wystrzelenia z wykorzystaniem rakiet Chang Zheng-3B i Kuaizhou-1A, umieszczając w przestrzeni kosmicznej satelitę obserwacyjnego oraz demonstratory technologii telekomunikacyjnych. 

Jako pierwsza wzbiła się w powietrze w czwartek 5 stycznia br. o godzinie 16:18 polskiego czasu rakieta Chang Zheng-3B (Długi Marsz-3B). Start odbył się z Centrum Startowego Satelitów Xichang w prowincji Syczuan. Wyniesiony ładunek to eksperymentalny satelita telekomunikacyjny TJS-2 (Tongxin Jishu Shiyan).

Wystrzelenie pojazdu kosmicznego przebiegło pomyślnie. Z wykorzystaniem trzeciego stopnia rakiety nośnej satelita trafił najpierw na orbitę parkingową a następnie na mocno eliptyczną geosynchroniczną orbitę transferową o apogeum na wysokości 35 823 km i perygeum 222 km. Docelowo urządzenie zostanie umieszczone na orbicie geostacjonarnej.

Szczegóły misji TJS-2 są tajemnicą. Wiadomo jednak, że jest on częścią większego chińskiego programu testowania satelitów telekomunikacyjnych. Pierwszym satelitą, który w ramach tego programu poleciał w kosmos we wrześniu 2015 r., jest TJS-1. Wedle oficjalnych danych TJS-1 jest demonstratorem technologii szerokopasmowej komunikacji w paśmie Ka (w zakresie 27-40 GHz). TJS-1 został sokonstruowany przez Chińską Akademię Technologii Kosmicznych (Chinese Academy of Space Technology) podczas gdy TJS-2 jest dziełem Szanghajskiej Akademii Technologii Lotów Kosmicznych (Shanghai Academy of Spaceflight Technology).

Kuaizhou
Rakieta nośna Kuaizhou, Fot. chiński internet

Natomiast w poniedziałek 9 stycznia br. miał miejsce komercyjny debiut rakiety Kuaizhou-1A (KZ-1A), oferowanej przez stosunkowo nowego gracza na rynku, firmę Expace Technology Co. KZ-1A wystartowała z Centrum Startowego SAtelitów Jiuquan na pustyni Gobi, w północno-zachodniej części kraju. Ta rakieta na paliwo stałe, zdolna jest do wyniesienia do 300 kg ładunku na niską orbitę okołoziemską.

Tym razem komercyjny operator umieścił na orbicie trzy satelity. Pierwszy z nich to wielofunkcyjna maszyna do teledekcji, zdolna do pozyskiwania wysokiej jakości zobrazowań powierzchni Ziemi. Zdobyte z jej użyciem dane mogą służyć m. in. do celów ochrony środowiska, zapobiegania katastrofom naturalnym czy optymalizacji transportu. Dwa pozostałe urządzenia XY-S1 i Caton-1 to cubesaty służące odpowiednio to testowania technologii komunikacji w wąskim zakresie częstotliwości oraz przekazywania danych przez VHF Data Exchange System (VDES).

Prognozy przewidują, że w 2017 r. Chińska Republika Ludowa może przeprowadzić blisko 30 startów rakiet nośnych. Będą one dotyczyły misji naukowych, lotów załogowych oraz oczywiście satelitów poszerzających możliwość tworzenia i wykorzystywania nowych aplikacji w segmencie downstream.

Reklama

Komentarze

  Reklama

  Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!