Obserwacja Ziemi
Pierwsze zdjęcie z satelity ICEYE-X2
Firma ICEYE zaprezentowała pierwszy obraz wykonany przez radar SAR na pokładzie satelity ICEYE-X2. Fotografia przedstawia górzyste tereny w Hiszpanii. Wykonano ją 7 grudnia br.
Satelita ICEYE-X2 został wyniesiony na orbitę rakietą Falcon 9 firmy SpaceX. Wystrzelenie nastąpiło 3 grudnia 2018 r. z bazy Sił Powietrznych USA Vandenberg.
Wkrótce po starcie inżynierom ICEYE udało się nawiązać kontakt z satelitą. Po przejściu procedury sprawdzania, czy jego podzespoły działają prawidłowo, satelita był gotów wykonać pierwsze zobrazowania.
Pionierskie zdjęcie, które przedsiębiorstwo ICEYE upubliczniło 11 grudnia, wykonane zostało 7 grudnia br. Satelita zrobił je w nocy. Jednak dla wykonywania obrazów z użyciem SAR pora dnia czy duże zachmurzenie nie stanowią problemu. Radar i tak jest w stanie wykonać swoją pracę.
W zeszłym tygodniu nasz zespół umieścił w przestrzeni kosmicznej pierwszego polsko-fińskiego satelitę ICEYE-X2. Pierwszy obraz z tego satelity został pozyskany w ciągu zaledwie kilku dni. Jestem niezwykle dumny z każdego, kto był zaangażowany w osiągnięcie tego niezwykłego kamienia milowego. ICEYE-X2 to wielki sukces dla Polski, która w rekordowo szybkim tempie zyskuje na popularności w światowej gospodarce New Space. Przed nami wspaniałe rzeczy!
Fotografia przedstawia górzysty obszar między parkami naturalnymi Aralar i Aizkorri-Aratz na terytorium Hiszpanii. Prezentowana klatka przedstawia prostokąt o powierzchni ponad 500 km kwadratowych i wymiarach ok. 20 x 25 km. Oryginalna klatka z tym zdjęciem, jaką satelita przesłał na Ziemię, ważyła 2,4 GB. Zdjęcie wykonano w rozdzielczości przestrzennej 3x3 m, co oznacza, że jeden piksel odpowiada kwadratowi powierzchni planety o boku 3 m.
Do końca 2019 r. firma ICEYE chce umieścić w przestrzeni kosmicznej jeszcze do ośmiu kolejnych satelitów obserwacji ziemi wyposażonych w radar z syntetyczną aperturą (SAR).
ICEYE-X2 dostarcza danych, które zarówno rządy, jak i firmy mogą wykorzystywać dla lepszego podejmowania decyzji. Cieszymy się mogąc pracować na rzecz realizacji celów zgodnych z inicjatywami polskiego rządu w zakresie danych pochodzących z satelitów, ponieważ część naszej produkcji i biuro operacyjne znajdują się już w Warszawie. Zastosowania biznesowe satelitarnych danych i usług ICEYE obejmują przykładowo ubezpieczenia, przemysł morski i rolnictwo.
Przedsiębiorstwo ICEYE zamierza w najbliższych latach zbudować dużą konstelację obserwacyjną o pokryciu globalnym. W miarę jej rozbudowywania skracać będzie się czas rewizyty satelity nad konkretnym miejscem na kuli ziemskiej.