Reklama

Nawigacja

Pierwszy europejski smartfon gotowy do odbioru sygnału Galileo

Fot. BQ
Fot. BQ

Europejski Organ Nadzoru Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej informuje, że na rynku pojawił się pierwszy wyprodukowany w Europie smartfon zdolny do odbioru sygnału z konstelacji Galileo. Jego producentem jest hiszpańska firma BQ. 

Wyprodukowany w Hiszpanii smartfon BQ Aquaris X5 Plus jest pierwszym europejskim smartfonem zdolnym do odbioru danych nawigacyjnych z satelitów Galileo. Sprzedaż sprzętu ruszy 11 sierpnia br., a aktualizacja oprogramowania, która umożliwi odbiór sygnału z europejskiego systemu nawigacji satelitarnej ma się pojawić w czwartym kwartale bieżącego roku. 

Smartfon jest wyposażony w procesor Qualcomm Snapdragon 652 Octa Core 1,8 GHz, kartę graficzną Adreno 510 550 MHz, dwa aparaty o rozdzielczości 16Mpx (tylni, model Sony IMX298) i 8MPx (przedni) umożliwiające nagrywanie wideo w 4K, czytnik linii papilarnych oraz baterię o pojemności 3200 mAh. Rozdzielczość ekranu Full HD wynosi 5". Cena wariantu wyposażonego w 16 GB pamięci wewnętrznej i 2 GB RAM ma wynosić 299.90 euro, a w wersji z 32 GB pamięci wewnętrznej i 3 GB RAM 339.90 euro.

Usługi oparte na lokalizacji to bez wątpienia największy segment rynku GNSS, zarówno jeśli chodzi o liczbę urządzeń, jak i potencjalne przychody, dlatego jest to strategiczny rynek dla agencji GSA. Jestem zadowolony widząc jak Galileo zaczyna wchodzić na teren zarezerwowany dla smartfonów.

Carlo des Dorides, GSA Executive Director

System Galileo obecnie złożony z 14 satelitów na orbicie okołoziemskiej wstępną gotowość operacyjną (IOC) ma osiągnąć w 2017 lub 2018 r. Pełna gotowość operacyjna (FOC) jest natomiast przewidziana dopiero na rok 2019, a ukończenie budowy pełnej konstelacji 30 satelitów (24 operacyjnych i 6 zapasowych) spodziewane jest rok później. Według zapewnień konstruktorów europejska nawigacja satelitarna ma wyróżniać się dużą dokładnością dającą promień błędu ok. 1 m na częstotliwości otwartej oraz ok. 10 cm na częstotliwości płatnej.

(na podstawie informacji ze strony internetowej Agencji GSA)

 

Reklama

Komentarze

    Reklama