Reklama

SATELITY

Pierwszy satelita z Ghany na orbicie

Fot. All Nations University College, http://anuc.edu.gh/
Fot. All Nations University College, http://anuc.edu.gh/

Ghana umieściła na orbicie okołoziemskiego swojego pierwszego satelitę. GhanaSat-1 to niewielki badawczy CubeSat, który powstał dzięki współpracy z Japonią. Urządzenie zostało wystrzelone w przestrzeń kosmiczną z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

GhanaSat-1 został zbudowany przez studentów Uniwersytetu Wszystkich Narodów z miasta Koforidua w Regionie Wschodnim w Ghanie. Skonstruowanie satelity było możliwe dzięki współpracy z japońską Politechniką Kyushu w ramach finansowanego przez Japonię projektu wspólnej budowy satelitów z państwami dotąd nie prowadzącymi działalności kosmicznej. Cały program opracowania i wystrzelenia GhanaSat-1 pochłonął ok. 50 tys. USD.  Prezydent kraju Nana Akufo-Addo osobiście pogratulował sukcesu zespołowi naukowemu odpowiedzialnemu za budowę satelity. 

Satelita, nad którym prace rozpoczęły się w 2015 roku został umieszczony na niskiej orbicie okołoziemnskiej z pokładu japońskiego modułu Kibo Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w dniu 7 lipca br. Urządzenie przyleciało na stację na pokładzie misji CRS-11 realizowanej przez statek towarowy Dragon SpaceX, a razem z nim na ISS przyleciały także CubeSaty z Bangladeszu, Japonii, Nigerii i Mongolii.

GhanaSat-1 to satelita typu CubeSat o wadze ok. 1 kg przeznaczony do kilku rodzajów misji badawczych. Za pomocą dwóch kamer może wykonywać zdjęcia powierzchni Ziemi i ma posłużyć do monitorowania linii brzegowej Ghany. Poza tym pojazd będzie mógł transmitować utwory muzyczne, w tym hymn kraju w przestrzeń kosmiczną. Satelita posłuży też do badania oddziaływania promieniowania kosmicznego na mikroprocesory.

W grudniu 2014 roku Ghana ogłosiła pięcioletni program satelitarny. Jego głównym celem jest wystrzelenie do 2020 roku satelity z syntetyczną aperturą radarową (SAR) zapewniającą rozdzielczość obrazów na poziomie ok. 1 metra, a także zbudowania wspierającej urządzenie infrastruktury naziemnej. Projekt ma pochłonąć 250 mln USD, a głównym zadaniem dla satelity SAR ma być ułatwienie zwalczania nielegalnej działalności górniczej. Za ten projekt odpowiada Ghana Space Science and Technology Centre oraz lokalna agencja kosmiczna. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!