Reklama

Strona główna

Pierwszy spacer kosmiczny w 2017 roku

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Dwoje amerykańskich astronautów, Shane Kimbrough i Peggy Whitson, przeprowadziło trwający 6 godz. i 32 min spacer w przestrzeni kosmicznej. Jego celem było wymiana części akumulatorów w ramach modernizacji jednej z linii energetycznych Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

W dniu 6 stycznia 2017 roku odbył się pierwszy w 2017 roku spacer kosmiczny z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Trwał on 6 godzin i 32 minuty. W otwartą przestrzeń kosmiczną wyszła dwójka astronautów NASA wchodzących w skład Ekspedycji 50: dowódca misji Shane Kimbrough i inżynier pokładowy Peggy Whitson.

Celem spaceru kosmicznego była modernizacja pierwszej z ośmiu linii energetycznych ISS. W jej ramach wymieniono 12 przestarzałych baterii niklowo-wodorowe  na sześć nowocześniejszych litowo-jonowych, które niedawno przywiózł japoński statek transportowy HTV-6. W sumie astronauci podłączyli trzy nowe baterie, które wcześniej zamontowano zdalnie z wykorzystaniem ramienia robotycznego. Podczas misji Amerykanom udało się także wykonać kilka dodatkowych czynności, w tym sfotografować spektrometr AMS – urządzenie do badania cząstek, którego zdjęcia mają pomóc ustalić prace niezbędne w celu jego odnowienia. Dodatkowo przeniesiono osłony ochronne na zewnątrz stacji i zamontowano kable Ethernetu, służące do podpinania przyszłych załogowych statków kosmicznych. 

Dla Shane'a Kimbrough był to trzeci spacer kosmiczny, a dla astronautki Peggy Whitson siódmy. Było to zarazem 196. wyjście w przestrzeń kosmiczną z ISS. Kolejny spacer jest przewidziany na  piątek 13 stycznia br. Wezmą w nim udział Shane Kimbrough i astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej Francuz Thomas Pesquet. Podobnie jako wczorajsze wydarzenie będzie on transmitowany na żywo przez NASA.  

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!