KOSMONAUTYKA
Pierwszy start SLS coraz bliżej. Gotowy ważny element rakiety
NASA od dłuższego czasu pracuje nad nową rakietą i statkiem przeznaczonymi do eksploracji kosmosu, w tym do podróży na Marsa. Pomysły i projekty dotyczące tak rakiety jak i statku zmieniały się wielokrotnie, jednak prace cały czas posuwają się do przodu. Na przełomie lipca i sierpnia br. na blogu amerykańskiej Agencji pojawił się wpis informujący, że zakończono prace nad jednym z elementów centralnego stopnia SLS.
Space Launch System (SLS), to projektowana od 2011 r. rakieta nośna, której zadaniem będzie przede wszystkim wynosić, projektowany również przez NASA załogowy statek Orion, i umożliwić ludziom eksplorację Księżyca, Marsa i innych miejsc w Układzie Słonecznym. W każdej konfiguracji SLS posiada główny stopień z czterema silnikami RS-25.
Według opublikowanej przez NASA informacji zakończono prace konstrukcyjne nad forward skirt. Jest to niewielka, ale jednocześnie istotna, część 65-metrowego, głównego stopnia rakiety SLS. Jest ona gotowa do integracji z resztą podzespołów, które wezmą udział w pierwszym testowym locie: Exploration Mission-1. Ostateczny montaż forward skirt został ukończony 24 lipca 2018 r. w zakładach NASA - Michoud Assembly Facility w Nowym Orleanie.
Ukończenie przedniej osłony ‘forward skirt’ głównego stopnia jest dla NASA znaczącym krokiem w stronę platformy startowej.
Po zakończeniu prac przeprowadzono również testy gotowego modułu, których wynik był w pełni pozytywny.
Zadaniem tego elementu jest przede wszystkim łączenie pierwszego stopnia rakiety z resztą elementów, ale również zabezpieczenie komputera pokładowego, kamer oraz awioniki rakiety.
Pierwszy lot SLS planowany jest najwcześniej na czerwiec roku 2020. Będzie to misja, której zadaniem będzie miesięczny lot kapsuły Orion wokół Księżyca i powrót na Ziemię.