Pierwszy start SLS coraz bliżej. Gotowy ważny element rakiety

9 sierpnia 2018, 09:46
skirt
Elementy głównego stopnia rakiety SLS. Ilustracja: NASA

NASA od dłuższego czasu pracuje nad nową rakietą i statkiem przeznaczonymi do eksploracji kosmosu, w tym do podróży na Marsa. Pomysły i projekty dotyczące tak rakiety jak i statku zmieniały się wielokrotnie, jednak prace cały czas posuwają się do przodu. Na przełomie lipca i sierpnia br. na blogu amerykańskiej Agencji pojawił się wpis informujący, że zakończono prace nad jednym z elementów centralnego stopnia SLS.

Space Launch System (SLS), to projektowana od 2011 r. rakieta nośna, której zadaniem będzie przede wszystkim wynosić, projektowany również przez NASA załogowy statek Orion, i umożliwić ludziom eksplorację Księżyca, Marsa i innych miejsc w Układzie Słonecznym. W każdej konfiguracji SLS posiada główny stopień z czterema silnikami RS-25.

Według opublikowanej przez NASA informacji zakończono prace konstrukcyjne nad forward skirt. Jest to niewielka, ale jednocześnie istotna, część  65-metrowego, głównego stopnia rakiety SLS. Jest ona gotowa do integracji z resztą podzespołów, które wezmą udział w pierwszym testowym locie: Exploration Mission-1. Ostateczny montaż forward skirt został ukończony 24 lipca 2018 r. w zakładach NASA - Michoud Assembly Facility w Nowym Orleanie.

Ukończenie przedniej osłony ‘forward skirt’ głównego stopnia jest dla NASA znaczącym krokiem w stronę platformy startowej.

Deborah Bagdigian, odpowiedzialna za ‘forward skirt’ w Marshall Space Flight Center

Po zakończeniu prac przeprowadzono również testy gotowego modułu, których wynik był w pełni pozytywny.

Zadaniem tego elementu jest przede wszystkim łączenie pierwszego stopnia rakiety z resztą elementów, ale również zabezpieczenie komputera pokładowego, kamer oraz awioniki rakiety.

Pierwszy lot SLS planowany jest najwcześniej na czerwiec roku 2020. Będzie to misja, której zadaniem będzie miesięczny lot kapsuły Orion wokół Księżyca i powrót na Ziemię.

KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Rafal
piątek, 10 sierpnia 2018, 14:53

@Davien jak zwykle nic konkretnego byle sobie popisac i ulzyc.

gondwana
piątek, 10 sierpnia 2018, 14:05

Tekst jest bardzo powierzchowny. System SLS miał być łatwą przeróbką powstałą na bazie systemu Space Shuttle. Jak na razie upłynęło wiele lat ( 7 lat ), poszło sporo kasy, i to nadal nie lata. Lepiej było budować od nowa. Główny stopień jest napędzany mieszanką wodór + tlen, która jest znana z tego że jest bardzo kłopotliwa w operowaniu przez co jest drogo ( ciekły wodór jest bardzo kłopotliwy ). Silniki pomocnicze na paliwo stałe, drogo i mało ekologicznie. Jeżeli ten system wciąż jest budowany to z powodu układów w kongresie, poddostawcy są rozsiani po różnych stanach i skutecznie lobbują. No taka prawda. Zakończy się najprawdopodobniej tak, że po kilku lotach ktoś jednak zauważy że SpaceX oferuje to samo za ułamek ceny i trzeba będzie zakończyć to cyrkowanie.

Davien
piątek, 10 sierpnia 2018, 13:21

REafał, jak widac prawda zabolała że sie tak rzucasz> A odpowiada Amerykanom, bo to chyba najlepszy silnik rakietowy swiata i do tego wielokrotnego użytku.

Rafal
piątek, 10 sierpnia 2018, 11:18

@Davien a po co twoj komentarz tutaj? Owszem pierwszy lot w 81 ale opracowywany w latach 70 i to fakt. Skoro im ten silnik odpowiada to czemu go nie uzyc? A resze sobie darujmy bo jak zwykle nie masz nic do powiedzenia a sie wtracasz, uderz w stol a nozyce sie odezwa.

bropata
piątek, 10 sierpnia 2018, 11:13

Silnik RS-25, znany również jako główny silnik wahadłowca (SSME), jest uznawany za najbardziej niezawodnym na świecie wynoszący rakiety. Był wykorzystywany we wszystkich 135 lotach wahadłowca kosmicznego (m.in. prz y budowę i eksploatacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czy też rozmieszczeniu i obsłudze teleskopu Hubble\'a). Te same silniki, odpowiednio zmodyfikowane przez NASA są wykorzystywane w projekcie Space Launch System (SLS). W 2015 roku NASA miała zapas16 silników RS-25. Pierwsze uruchomienie (próbne) tego silnika miało miejsce w maju 1975 roku. W styczniu 2015 roku rozpoczęto testy dla potrzeb SLS. Pierwszy testowy lot SLS EM-1 planowany był najpierw w 2017 i 2019 roku. Widać, że program ma opóźnienie.