Reklama

Pierwszy w 2017 roku start rakiety Atlas V odbył się ze stanowiska startowego LC-41 na przylądku Canaveral na Florydzie w dniu 21 stycznia o godz. 01:42 czasu polskiego. Rakieta w konfiguracji 401 wyniosła na geostacjonarną orbitę transferową satelitę wojskowego SBIRS GEO-3. Misja zakończyła się pełnym sukcesem, a pojazd kosmiczny dotrze na docelową pozycję na orbicie geostacjonarnej z wykorzystaniem własnego napędu. Pierwszy w tym roku start rakiety United Launch Alliance miał miejsce tydzień po pierwszym od sierpnia 2016 roku odpaleniu rakiety Falcon 9 należącej do konkurencyjnego przedsiębiorstwa SpaceX. 

Start rakiety Atlas V z satelitą SBIRS GEO-3, fot. United Launch Alliance via Facebook

Satelita SBIRS GEO-3 jest już trzecim rozmieszczonym w kosmosie elementem systemu Space Based Infrared System służącego do obserwacji Ziemi w paśmie podczerwieni. Głównym przeznaczeniem satelitów tej konstelacji ma być wykrywanie startów rakiet balistycznych. W skład systemu wchodzą również naziemne stacje odbiorcze, infrastruktura komunikacyjna i oprogramowanie operacyjne. Całość tworzy jednolitą sieć wykrywania odpaleń wrogich rakiet, powiadamiania o zaistniałych zagrożeniach oraz wsparcia obrony przeciwrakietowej.

W skład systemu SBIRS miały pierwotnie miały wchodzić cztery satelity rozmieszczone na orbicie geostacjonarnej ale w 2014 roku Lockheed Martin otrzymał wart 1,86 mld USD kontrakt na budowę dodatkowych dwóch platform satelitarnych. Uzupełnieniem systemu mają być 24 satelity Space Tracking and Surveillance System (STSS), którymi zarządza amerykańska Missile Defence Agency (MDA). Inaczej niż pojazdy kosmiczne wchodzące w skład systemu SBIRS są one rozmieszczane na niskiej orbicie okołoziemskiej. 

Kolejny przewidywany start z satelitą systemu ostrzegania SBIRS planowany jest na 2017 roku. Stosowny instrument GEO-4 przechodzi już fazę końcowej integracji podzespołów. W produkcji znajdują się już także satelity GEO-5 i GEO-6. Głównym podmiotem odpowiedzialnym za integrację satelitów jest przedsiębiorstwo Lockheed Martin, a w projekt jest też zaangażowany w roli podwykonawcy także inny gigant amerykańskiej branży lotniczo-kosmicznej firma Northrop Grumman. Satelity serii SBIRS GEO powstają na platformie Lockheed MArtin A2100M i ważą ok. 4,5 tony.  

Czytaj też: Lockheed Martin usprawni system obrony przed atakiem balistycznym

Reklama

Komentarze

    Reklama