Reklama

Polska

Początek działalności Poselskiego Zespołu ds. Przemysłu Kosmicznego i Eksploracji Kosmosu

Przewodniczący Zespołu Paweł Skutecki (po lewej) i wiceprzewodniczący Paweł Szramka (po prawej). Fot. Space24.pl
Przewodniczący Zespołu Paweł Skutecki (po lewej) i wiceprzewodniczący Paweł Szramka (po prawej). Fot. Space24.pl

W Sejmie odbyło się pierwsze posiedzenie Poselskiego Zespołu ds. Przemysłu Kosmicznego i Eksploracji Kosmosu. Podczas spotkania, w którym oprócz posłów wzięli udział także przedstawiciele przemysłu i nauki przygotowywano wstępny plan prac zespołu na najbliższe kilka miesięcy. 

W dniu 12 kwietnia br. w Sejmie odbyło się pierwsze posiedzenie Poselskiego Zespołu ds. Przemysłu Kosmicznego i Eksploracji Kosmosu. Przewodniczącym zespołu jest poseł Paweł Skutecki z Kukiz'15, a wiceprzewodniczącym Paweł Szramka reprezentujący tą samą partię. Trzecim członkiem jest natomiast Janusz Sanocki, poseł niezrzeszony. Jak powiedział przewodniczący inicjatorem powołania takiej grupy poselskiej jest Kazimierz Błaszczak, jeden z Polaków, którzy zakwalifikowali się do misji Mars One. 

W spotkaniu oprócz posłów wzięli także udział przedstawiciele polskich firm z sektora kosmicznego m.in. Creotech Instruments, Instytutu Lotnictwa, a także Klastra Medycznego Pikmed oraz nauki. Celem pierwszego posiedzenia Poselskiego Zespołu ds. Przemysłu Kosmicznego i Eksploracji Kosmosu było ustalenie porządku obrad na kolejne miesiące, a także sprecyzowanie tematów, które znajdą się w jego zakresie zainteresowań.

Według wstępnych ustaleń podczas czerwcowego posiedzenia tematem spotkania zespołu ma być zapoznanie się z pracami nad narodową strategią kosmiczną w związku z planowanymi na druga połowę roku negocjacjami z Europejską Agencją Kosmiczną. Zaproszeni goście zaproponowali z kolei szereg przedsięwzięć, które powinny być tematem obrad zespołu. Wśród nich należy przede wszystkim wyróżnić tematy związane z wykorzystaniem technologii wojskowych na potrzeby MON w tym m.in. kwestie budowy małych rakiet nośnych i satelitów. Pod rozwagę posłów poddano również przyjrzenie się tematyce współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, w tym możliwościom zwiększenia polskiej składki do tej organizacji oraz projektom badawczym.

Poselski Zespół ma teraz za zadanie zaproponować, które z wymienionych zagadnień będą tematem jego przyszłych obrad. Zespół ma spotykać się raz w miesiącu i zapraszać na obrady przedstawicieli najważniejszych instytucji państwowych zajmujących się sektorem kosmicznym, w tym Polskiej Agencji Kosmicznej i głównych ministerstw zaangażowanych w projekty związane z wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej. Przewodniczący zespołu poseł Paweł Skutecki zaproponował również by tematyka, którą zajmuje się kierowany przez niego zespół została poszerzona także o inne zagadnienia takie jak przemysł lotniczy oraz infrastruktura lotniskowa w Polsce. Posłowie zespołu wystosowali interpelację poselską do Ministerstwa Infrastruktury w celu zasięgnięcia informacji na temat etapu prac nad ministerialnym projektem rozwoju portów lotniczych w Polsce.

Warto dodać, że w Sejmie prawdopodobnie będzie działać także drugi zespół poświęcony przemysłowi kosmicznemu. Biorąc jednak pod uwagę, że na razie oficjalnie się on jeszcze nie ukonstytuował trudno jest prognozować, co do możliwości przyszłego połączenia wysiłków obu grup poselskich. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!