Reklama

Strona główna

Podwodny trening astronautów. Symulacja akcji ratunkowej na Księżycu

  • Fot. NASA - M. Reagan
    Fot. NASA - M. Reagan

W podwodnym kompleksie treningowym u wybrzeży Florydy zrealizowano trwające 10 dni wspólne ćwiczenia astronautów ESA i NASA w warunkach zbliżonych do tych panujących w przestrzeni kosmicznej. Na dnie oceanu na głębokości przekraczającej 20 m przećwiczono różne scenariusze pozorowanej misji księżycowej. Kilka z nich dotyczyło sytuacji niebezpiecznych – w tym, przypadków ratowania nieprzytomnego członka załogi.

Rozpoczęte 18 czerwca br. dziesięciodniowe ćwiczenia europejskich i amerykańskich astronautów przebiegały w ramach zorganizowanej przez NASA 22. sesji treningowej w pozorowanych warunkach pozaziemskich (NEEMO-22, NASA Extreme Environment Mission Operations). W celu ich odpowiedniego odwzorowania treningi tego typu prowadzi się pod wodą – na dnie morskim u wybrzeży Florydy na głębokości przekraczającej 20 m. W ich trakcie symulowane są zarówno spacery kosmiczne dokonywane z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, jak i załogowa eksploracja środowisk w odległej przestrzeni pozaziemskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Księżyca i Marsa.

W trakcie bieżącej sesji skupiono się na operacjach prowadzonych na Srebrnym Globie z wykorzystaniem pozorowanego habitatu (bazy księżycowej). Wzięło w niej udział 4 członków załogi pod dowództwem amerykańskiego weterana lotów na ISS, Kjella Lindgrena. W zespole znalazł się również jeden astronauta reprezentujący Europejską Agencję Kosmiczną, Pedro Duque.

Fot. NASA/ESA - H. Stevenin

W trakcie ćwiczeń odgrywano różne scenariusze symulowanej misji księżycowej. Kilka z nich dotyczyło sytuacji niebezpiecznych – w tym, przypadków ratowania nieprzytomnego członka załogi. Przy tej okazji Lindgren i Duque na przemian wcielali się w role ratującego i poszkodowanego, odwzorowując sytuację wymagającą przetransportowania niedysponowanego członka zespołu do modułu załogowego.

W trakcie ćwiczeń sprawdzano również nowe procedury i sprzęt przeznaczony do użytkowania w ramach przyszłych autentycznych misji kosmicznych. Odpowiednie ku temu warunki zapewniało piaszczysto-skaliste dno oceanu oraz opór i ciśnienie wody morskiej, które wiarygodnie odzwierciedlały strukturę księżycowej powierzchni oraz oddziaływanie grawitacyjne naturalnego ziemskiego satelity.

Czytaj też: USA - prywatna firma wyśle lądownik na Księżyc

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!