Systemy Nośne
Ariane 5 wyniosła dwa duże satelity telekomunikacyjne [WIDEO]
Europejska rakieta nośna z powodzeniem dostarczyła w przestrzeń kosmiczną dwa satelity komunikacyjne. Są to urządzenia dla Arabii Saudyjskiej i Indii, kierowane na orbitę geostacjonarną. Każde z nich powinno zachować sprawność przez co najmniej półtorej dekady.
Pojazd Ariane 5 wystartował z kosmodromu w Gujanie Francuskiej 5 lutego br. o godzinie 22:01 CET. Realizowana tym razem przez ów system nośny misja nosiła oznaczenie VA247.
Już po 49 sekundach od startu rakieta osiągnęła prędkość 1195 km/h. Pomocnicze boczne silniki na stały materiał pędny (strap-on solid rocket boosters) zakończyły swoją pracę w około 140 sekund po rozpoczęciu misji, po czym oddzieliły się od korpusu rakiety, by spaść do oceanu. 3 minuty i 21 sekund po starcie, na wysokości 109 km, odrzucona została owiewka, chroniąca ładunek użyteczny przy przedzieraniu się rakiety przez gęste warstwy atmosfery w początkowej fazie lotu.
Obydwa transportowane przez Ariane 5 satelity trafiły na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO). Stąd już z użyciem własnych systemów napędowych, dostaną się na orbitę geostacjonarną.
Jako pierwszy, po 27 minutach od rozpoczęcia misji, od górnego członu rakiety oddzielił się satelita Saudi Geostationary Satellite 1/Hellas Sat 4 (HS4-SGS1). To ważące 6495 kg urządzenie składa się w istocie z dwóch modułów. Pierwszy z nich, Saudi Geostationary Satellite 1 będzie wykorzystywany m.in. przez instytucję naukowo-technologiczną z Arabii Saudyjskiej: King Abdulaziz City for Science and Technology (KACST). Drugi segment ma natomiast pracować na rzecz mającego swoją siedzibę na Cyprze operatora Hellas Sat, będącego spółką zależną przedsiębiorstwa Arabsat.
Satelitę HS4-SGS1 wyprodukował koncern Lockheed Martin. Urządzenie zajmie na GEO pozycję 39°E. Stamtąd będzie świadczyć usługi związane z łącznością dla obszarów Europy, Afryki i Środkowego Wschodu. Jego misja potrwa ponad 15 lat, a może przedłużyć się nawet na okres 23 lat.
Jako drugi, po 42 minutach lotu, od rakiety odseparował się ważący 2536 kg satelita GSAT-31. Wyposażony jest w transpondery pasma Ku. Będzie obsługiwać rejon Indii i Oceanu Indyjskiego.
Satelitę skonstruowała Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO). Powstał na bazie platformy satelitarnej I-2K. Jego przewidywany okres eksploatacji wynosi ponad 15 lat. GSAT-31 będzie umiejscowiony na pozycji 48°E orbity geostacjonarnej.
Czytaj też: Ambitne plany Arianespace na rok 2019