Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Boeing inwestuje w turystykę kosmiczną. Nabycie udziałów w Virgin Galactic

Fot. Virgin Galactic [virgingalactic.com]
Fot. Virgin Galactic [virgingalactic.com]

Koncern Boeing zainwestuje 20 mln USD w udziały i zaangażuje się w realizację projektów jednej z firm astronautycznych grupy kapitałowej Richarda Bransona - Virgin Galactic. Spółka astronautyczna brytyjskiego miliardera zapowiada uruchomienie w 2020 roku pierwszych komercyjnych lotów w przestrzeń kosmiczną. W tej chwili przedsiębiorstwo prowadzi jednak kampanię na rzecz zgromadzenia środków niezbędnych do terminowej realizacji tego zamierzenia.

Wieści na temat nawiązania ścisłej relacji biznesowej między koncernem Boeing a Virgin Galactic ogłoszono 8 października we wspólnym komunikacie obu firm. Jak zapewniono w oficjalnym oświadczeniu, współpraca Boeinga i należącej do grupy Virgin spółki branży kosmicznej pomoże kształtować przyszłość ludzkich podróży w kosmos. Boeing dokona inwestycji za pośrednictwem swojego funduszu HorizonX Ventures - podała agencja Bloomberg.

Amerykański koncern zamierza w następnym roku przetransportować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pierwszych klientów i astronautów, w ramach komercyjnego programu NASA. Z kolei według założyciela Virgin Group, Richarda Bransona współpraca z Boeingiem jest "kolejnym naturalnym krokiem" w programie lotów kosmicznych firmy.

Virgin Galactic stawia sobie także długoterminowe cele w kwestii światowego transportu lotniczego dużych prędkości. Stworzenie tego rodzaju transportu może jednak zająć jeszcze wiele lat - wskazał Bloomberg. Transakcja ma pozwolić firmom badać rynek podróży lotniczych z prędkością naddźwiękową powyżej atmosfery ziemskiej, pozwalających na przelot dookoła Ziemi w niespełna dwie godziny. Jak przypomniała agencja, podobne plany uruchomienia hipersonicznego transportu powietrznego ogłosił należąca do Elona Muska firma SpaceX.

Inwestycja Boeinga jest "katalizatorem szerszej i głębszej współpracy" - powiedział dyrektor generalny Virgin Galactic, George Whitesides. Według Whitesidesa przyszłość podróży lotniczych z dużymi prędkościami wciąż wiąże się z licznymi wyzwaniami w obszarze inżynierii, technologii i finansów, ale współpraca z Boeingiem pozwoli "zgłębić niektóre z pytań, które należy zadać".

Transakcja uzależniona jest od wejścia na giełdę Virgin Galactic do końca roku w ramach połączenia firmy z holdingiem inwestycyjnym Social Capital Hedosophia. W nowej spółce firma należąca do grupy Bransona będzie posiadać 49 proc. akcji. Ogłoszona w lipcu oferta publiczna Virgin Galactic ma na celu pozyskanie dla firmy około 800 mln USD.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze