Reklama

KOSMONAUTYKA

Chińska kosmonautka po raz pierwszy uczestniczką spaceru kosmicznego

Załoga misji Shenzhou 13 w trakcie pierwszego spaceru kosmicznego Wang Yaping. Fot. Biuro Informacyjne Rady Państwa ChRL [scio.gov.cn]
Załoga misji Shenzhou 13 w trakcie pierwszego spaceru kosmicznego Wang Yaping. Fot. Biuro Informacyjne Rady Państwa ChRL [scio.gov.cn]

Uczestniczka drugiej chińskiej misji załogowej na powstającej od kwietnia 2021 roku stacji kosmicznej Tiangong - kosmonautka Wang Yaping - stała się pierwszą kobietą w historii Państwa Środka, która wykonała spacer kosmiczny.

Przebywająca na orbicie okołoziemskiej Wang Yaping jest jedną z trzech osób zasiedlających obecnie pokład chińskiej zalążkowej stacji kosmicznej. Ich misja - Shenzhou 13 - wystartowała 16 października wraz z odpaleniem rakiety Chang Zheng 2F (z kosmodromu Jiuquan w chińskim regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna). Rozpoczęta w ten sposób druga zmiana ma potrwać aż 6 miesięcy, czyli o trzy miesiące więcej niż miało to miejsce w przypadku wyprawy załogowej otwierającej działanie stacji. Będzie to najdłuższy dotąd pobyt chińskich obywateli w kosmosie - w jego trakcie stacja będzie przygotowywana do uzyskania pełnej funkcjonalności, co ma nastąpić około 2022 roku.

O wyjściu chińskiego zespołu w otwartą przestrzeń kosmiczną powiadomiła w poniedziałek 8 listopada br. chińska agencja załogowych lotów kosmicznych CMSA. W jego skład weszli Wang Yaping i towarzyszący jej kosmonauta Zhi Zhigang - uczestnicy spaceru kosmicznego spędzili poza modułem Tianhe około 6,5 godziny. Celem operacji było: przetestowanie nowych kombinezonów kosmicznych, koordynacji działań w zespole, sprawdzenia funkcjonalności robotycznego ramienia używanego na stacji oraz bezpieczeństwa innych urządzeń – poinformowała CMSA. Trzeci członek załogi, Ye Guangfu, pozostał na stacji Tiangong, nadzorując z jej wnętrza realizację przewidzianych czynności.

Był to pierwszy spacer kosmiczny w ramach trwającej obecnie drugiej załogowej misji na stację Tiangong i zarazem pierwszy w dziejach z udziałem chińskiej obywatelki. Co do ogółu, Wang Yaping jest drugą kobietą z Chin, która poleciała w przestrzeń kosmiczną w ramach narodowej misji. Pierwszą była Liu Yang, która w 2012 roku brała udział w misji Shenzhou 9.

image
Wang Yaping. Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej ChRL [mod.gov.cn]

Według stacji CNN, spacer w przestrzeni kosmicznej odbyło przed Chinką 15 innych kobiet. Pierwsza z nich dokonała tego w 1984 roku - była to radziecka kosmonautka Swietłana Sawicka.

Najnowsza chińska stacja kosmiczna jest rozbudowywana na orbicie od schyłku kwietnia br., kiedy to Chińska Republika Ludowa wystrzeliła trzonowy moduł stacyjny Tiānhé (Niebiańska Harmonia). Od tamtego czasu w stronę nowego modułu stacji wyruszyły także dwie misje załogowe oraz dostawy zaopatrzeniowe.

Źródło: PAP


image
Reklama

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Andrettoni

    Kiedy pierwsza Polka?

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!