Reklama

KOSMONAUTYKA

Crew Dragon dotarł do celu. Załoga już na ISS

Fot. NASA/SpaceX [nasa.gov]
Fot. NASA/SpaceX [nasa.gov]

Statek kosmiczny Crew Dragon z astronautami NASA skutecznie zacumował do pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Doug Hurley i Bob Behnken przedostali się bez kłopotów przez śluzę modułu Harmony, odbierając powitanie od obecnych tam członków załogi ISS.

Po blisko 19 godzinach od startu z Przylądka Canaveral na Florydzie, załogowy statek kosmiczny z logiem NASA i SpaceX dotarł wreszcie do celu przeznaczenia. Połączenie śluz Crew Dragona i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nastąpiło zgodnie z planem - o godzinie 16:30 czasu polskiego (CEST; 10:30 czasu wschodnioamerykańskiego - EDT). Procedura przebiegła bez komplikacji, dzięki czemu przystąpiono chwilę potem do rozpoczęcia cyklu otwierania przesmyku. Jeszcze na długo przed otwarciem włazu sprawdzono komunikację oraz podłączenie zasilania ISS do kapsuły. Odbyła się też część oficjalna z krótkim powitaniem i podziękowaniami przekazanymi wzajemnie jeszcze za pośrednictwem połączenia zdalnego.

Krótko potem informację o udanym cumowaniu potwierdziła firma SpaceX za pośrednictwem mediów społecznościowych. Śluza pozostawała jednak zamknięta jeszcze przez blisko 2,5 godziny - w związku z koniecznym wyrównaniem ciśnienia i temperatury powietrza między pokładami, a także czasochłonnym sprawdzeniem szczelności połączenia i obsługą mechanizmu otwierającego. Po stronie ISS procedurę obsługiwał Chris Cassidy, amerykański uczestnik trwającej trzyosobowej ekspedycji nr 63. Równolegle astronauci na pokładzie Crew Dragona przygotowywali się logistycznie i zaopatrzeniowo do przeniesienia się do modułu Harmony.

Wkrótce stało się to możliwe i duet Hurley-Behnken przedostał się przez przesmyk, by przywitać się osobiście z Chrisem Cassidym i rosyjską częścią zespołu: kosmonautami Iwanem Wagnerem oraz Anatolijem Iwaniszynem. Nastąpiło to kilkanaście minut po godzinie 19:03 czasu polskiego, o której nastąpiło otwarcia głównej śluzy.

image
Schemat misji powrotnej Crew Dragona. Ilustracja: SpaceX [spacex.com]

 

We wnętrzu ISS załoga debiutującego Crew Dragona (nazwa wywoławcza Endeavour) spędzi co najmniej kilka tygodni – maksymalnie nawet 4 miesiące. Gdy zapadnie decyzja o powrocie, Hurley i Behnken zakończą swoją wyprawę w trakcie ostatniego etapu tej misji testowej, czyli próby bezpiecznego wejścia w atmosferę i lądowania z wykorzystaniem spadochronów hamujących nad Oceanem Atlantyckim.

image
Fot. NASA/SpaceX [nasa.gov]

 

Wcześniej tego dnia piloci Crew Dragona przetestowali sterowanie ręczne statku – w tym celu korzystali po raz pierwszy z wyświetlacza dotykowego i w pełni elektronicznego podsystemu sterowania. Jak wskazał Doug Hurley, maszyna reagowała zgodnie z oczekiwaniami i bardzo podobnie do tego, jak zostało to przedstawione w symulatorach przygotowanych przez SpaceX na Ziemi.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!