Reklama

KOSMONAUTYKA

Czy Sojuz da radę? Pierwsza rosyjska misja załogowa do ISS po październikowej awarii [NA ŻYWO]

Fot. RKK Energia
Fot. RKK Energia

W poniedziałkowe popołudnie z kosmodromu Bajkonur wystartuje rakieta nośna Sojuz-FG. Wyniesie kapsułę Sojuz z trzema astronautami na pokładzie, zmierzającymi ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Soyuz MS-11. Będzie to pierwsza tego typu misja od czasu październikowej awarii rosyjskiej rakiety, która zakończyła się szczęśliwym lądowaniem pojazdu z dwoma astronautami na kazachskim stepie. Transmisja startu na żywo na Space24.pl o 12:31.

Rosjanie dość szybko wyjaśnili przyczynę niebezpiecznego wydarzenia z 11 października, kiedy to po awarii rakiety kapsuła z załogą oddzieliła się od systemu nośnego i bezpiecznie wylądowała na Ziemi. Od tego czasu Roskomos z powodzeniem przeprowadził już kilka startów rakiet w ramach misji bezzałogowych.

Dziś, w poniedziałek 3 grudnia 2018 r., przypada kolej na start z załogą. O godzinie 12:31 CET rakieta Sojuz-FG wzbije się z kosmodromu Bajkonur. Wyniesie załogowy statek Sojuz z trójką astronautów na pokładzie. Są to:

  • Anne McClain z NASA (1. misja);
  • David Saint-Jacques reprezentujący Kanadyjską Agencję Kosmiczną CSA (1. misja);
  • Oleg Kononienko – kosmonauta Roskosmosu (4. misja).

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem statek z astronautami zadokuje do ISS po sześciu godzinach i czterech minutach od startu, po wykonaniu czterech okrążeń wokół planety.

image
Anne McClain, Oleg Kononienko i David Saint-Jacques. Fot. NASA

Cała trójka astronautów jest dobrej myśli jeśli chodzi o przebieg misji. Ich statek został zgodnie z tradycją pobłogosławiony przed startem przez rosyjskiego duchownego prawosławnego.

Transmisję ze startu rosyjskiego pojazdu będzie można zobaczyć na żywo na portalu Space24.pl o godzinie 12:31 czasu polskiego (dn. 3 grudnia 2018 r.).

Komentarze