Reklama

KOSMONAUTYKA

Dawniej pilot wahadłowca, wkrótce - senator. Kolejny astronauta w parlamencie USA

Bliźniacy Kelly - obaj są weteranami lotów kosmicznych NASA (Mark widoczny na zdjęciu po lewej stronie). Fot. NASA/Robert Markowitz [nasa.gov]
Bliźniacy Kelly - obaj są weteranami lotów kosmicznych NASA (Mark widoczny na zdjęciu po lewej stronie). Fot. NASA/Robert Markowitz [nasa.gov]

Mark Kelly, weteran lotów kosmicznych, brat bliźniak innego popularnego astronauty - Scotta Kelly’ego, a także mąż ocalonej z tragicznego zamachu w 2011 roku parlamentarzystki Gabrielle Giffords, niebawem sam zasiądzie w amerykańskim Kongresie. Były astronauta i kapitan lotnictwa US Navy zanotował pomyślny wynik w tegorocznych amerykańskich wyborach federalnych. Zasiądzie w Senacie jako przedstawiciel stanu Arizona z ramienia Partii Demokratycznej.

Były astronauta Mark Kelly w roli kandydata do Senatu pokonał dotychczasową republikańską senator Marthę McSally, nominowaną na to stanowisko po śmierci senatora Johna McCaina w 2018 roku. Zwycięstwo Kelly'ego oznacza, że Arizona będzie reprezentowana w Senacie przez dwoje przedstawicieli Partii Demokratycznej. Dołączy on w Waszyngtonie do Kyrsten Sinemy.

Kelly rozpoczął swoją karierę w 1987 roku jako pilot samolotów marynarki wojennej USA (US Navy). Odbył dwie bojowe zmiany na lotniskowcu USS Midway operującym wówczas w rejonie Zatoki Perskiej (jednostka ta pełni od 2004 roku rolę muzeum w porcie w San Diego na zachodnim wybrzeżu USA). Przy okazji irackiej wyprawy Kelly brał udział w operacji "Pustynna Burza".

W 1996 roku został przyjęty do grona kandydatów NASA na astronautów, a w 1998 roku uzyskał kwalifikacje pilota wahadłowca. Dowodził m.in. ostatnią misją promu Endeavour w 2011 roku. W tym samym roku ogłosił, że odchodzi z czynnej służby w NASA.

W latach 2015-16 NASA przeprowadzała natomiast szeroko popularyzowany eksperyment z udziałem Marka i jego brata bliźniaka. Scott ponad rok przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - od marca 2015 do marca 2016. Mark pozostał wtedy na Ziemi. Okazało się, że telomery Scotta, czyli struktury znajdujące się na końcach chromosomów, które zabezpieczają je przed uszkodzeniem podczas kopiowania, stały się dłuższe od telomerów Marka. Wcześniejsze badania sugerowały natomiast, że sztuczne wydłużenie telomerów może skutkować przedłużeniem ludzkiego życia.

Mark Kelly jest mężem byłej przedstawicielki Izby Reprezentantów, Gabrielle Giffords. Jego żona doznała w styczniu 2011 roku poważnych obrażeń w wyniku postrzału w głowę, do jakiego doszło podczas stanowego wiecu w Tucson w Arizonie. Sprawca zamachu zabił wówczas sześć osób i ranił trzynaście.

Demokratyczna kongresmenka przez dwa tygodnie przebywała na oddziale intensywnej terapii w szpitalu w Tucson. W wyniku uszkodzenia czaszki i części mózgu, musiała przejść długotrwałą rehabilitację, która pozwoliła odzyskać poszkodowanej jedynie częściową sprawność, jednak z szybkimi postępami dającymi nadzieję na wyraźną dalszą poprawę.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!