Reklama

Polska

Dekada skutecznego działania anten ARISS na module Columbus

Strzałki wskazują anteny ARISS na module Columbus. Fot. ESA
Strzałki wskazują anteny ARISS na module Columbus. Fot. ESA

Dnia 7 lutego 2018 roku, minęło dokładnie 10 lat od umieszczenia w kosmosie dwóch anten ARISS, które zostały w całości opracowane i zrealizowane w Polsce w kierowanym przez dr. hab. inż. Pawła Kabacika zespole na Politechnice Wrocławskiej.

Wyniesienie w kosmos tych dwóch anten było szeroko przedstawiane przez media w Polsce. Zostały one wyniesione w kosmos w ładowni promu kosmicznego NASA ‘Atlantis’ podczas jego misji STS-122.
W całej historii 131 lotów w kosmos amerykańskich promów kosmicznych NASA, obie anteny okazały się jedynymi urządzeniami powstałymi w Polsce, w polskiej instytucji badawczej, naukowej czy przemysłowej, które były wyniesione w kosmos w ładowni amerykańskich promów kosmicznych jakie NASA eksploatowała w latach 1981-2011.
Anteny ARISS demonstrują najwyższy poziom zaawansowania technologicznego. 7 lutego br. minęło pełne 10-lat od kiedy działają w otwartej przestrzeni kosmicznej nie tylko bez zarzutu, ale co więcej, przez pełnych 10 lat eksploatacji w otwartej przestrzeni kosmicznej nikt z odpowiedzialnych za eksploatację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ani ktokolwiek z wykonujących badania w laboratoriach Columbus, ani żaden z dziesiątek astronautów którzy przez pełne 10 lat pracowało tysiące godzin w otwartej przestrzeni kosmicznej przy obsłudze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, nie powiedział ani jednej uwagi krytycznej o którejkolwiek z pary anten ARISS. Obie anteny są w znakomitym stanie.
Możliwe, iż jest to jedno z kilku największych osiągnięć naukowo-badawczych polskiej instytucji w okresie dekady, a może i znacznie dłuższym. Jest to rozwiązanie techniczne do którego w całości prawo własności intelektualnej jest w rękach polskich.
Anteny ARISS pokazują Polskę z jak najlepszej strony i są symbolem: na pierwszym europejskim terytorium w kosmosie jakim jest moduł Columbus Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajduje się technologia i urządzenie polskiego pochodzenia, które demonstruje już 10 rok najwyższy poziom rozwiązania technicznego, najwyższej próby jaka byłaby powodem do dumy najbardziej rozwiniętych instytucji działających w kosmosie na świecie. Anteny pracują w kosmosie znakomicie przez okres dłuższy niż wymagany.
Patrząc od strony kosmosu, na kadłubie tego pierwszego w kosmosie europejskiego terytorium widać nazwę tylko jednej uczelni wyższej na świecie – Politechnika Wrocławska napisane na każdej z dwóch anten: po polsku Politechnika Wrocławska i i po angielsku wytwórcy anten Wrocław University of Technology. Nazwa polskiej Politechniki umieszczona jest jako jedyna nazwa instytucji obok logo Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na module Columbus nie ma innych nazw instytucji które można odczytać z zewnątrz. Pokazuje to niepoślednie miejsce Polski i polskiej uczelni wyższej jakie są w stanie zajmować.
Źródło:
Zespół Badawczy Telekomunikacyjnej Elektroniki Pokładowej Statków Kosmicznych i Środków Transportu
Wydzial Elektroniki, Politechnika Wrocławska

Reklama

Komentarze

    Reklama