Dochodzenie w sprawie eksplozji kapsuły Crew Dragon. SpaceX odpowiada na pytania

7 maja 2019, 15:52
pad_abort_westtwr_horizontal
Fot. SpaceX

Trwa badanie przyczyn utraty statku załogowego Crew Dragon, do której doszło 20 kwietnia br. podczas testu naziemnego kapsuły firmy SpaceX. Choć przedstawiciele spółki w dalszym ciągu nie chcą mówić o powodach wystąpienia anomalii, która doprowadziła do zniszczenia maszyny, ujawnili nieco szczegółów na temat dotychczasowych ustaleń i tropów w sprawie. Ich zdaniem wiele wskazuje na to, że problemem nie było wadliwe działanie silników SuperDraco.

SpaceX dostarczył więcej informacji o eksplozji Crew Dragona podczas konferencji prasowej przeprowadzonej 2 maja br. na okoliczność szykowanego startu misji CRS-17 na Międzynarodową Stację Kosmiczną. O nowe ustalenia w sprawie utraconego statku zapytano wówczas wiceprezesa SpaceX ds. koordynacji misji, Hansa Koenigsmanna. Przedstawiciel firmy Elona Muska zapewnił, że wypadek kapsuły podczas testu naziemnego prawdopodobnie nie był spowodowany wadliwym działaniem jej silników SuperDraco, choć anomalia wystąpiła bezpośrednio w trakcie inicjowania ich odpalenia. Jak wskazał, wcześniej tego samego dnia inżynierowie z powodzeniem odpalili i sprawdzili działanie mniejszych silników manewrowych, Draco.

Zgodnie z relacją Koenigsmanna, wybuch nastąpił podczas aktywacji systemu awaryjnego odpalania SuperDraco, ale jeszcze zanim doszło do ich zapłonu (ok. pół sekundy wcześniej). Przedstawiciel SpaceX stwierdził przy tym, że jest mało prawdopodobne, by problem dotyczył samych silników odrzutowych, które były testowane „około 600 razy”. Nie podjął się jednak wskazania, co jego zdaniem mogło doprowadzić do awarii testowanej kapsuły – dochodzenie prowadzone jest nadal przez SpaceX z pomocą NASA.

W trakcie konferencji zapytano jednak także o możliwe rozszczelnienie zbiorników ciśnieniowych COPV (Composite Overwrapped Pressure Vessel), które w przeszłości sprawiały SpaceX problemy przy startach rakiet Falcon (powód eksplozji zanotowanej we wrześniu 2016 roku). Koenigsmann uznał jednak taką ewentualność za mało prawdopodobną, powołując się na zastosowanie całkowicie innego rodzaju podzespołów, niż te powodujące problemy we wcześniejszych wersjach rakiet. „Jestem względnie pewien, że COPV zadziałały jak należy” – stwierdził.

Zniszczona kapsuła Crew Dragon wykonała swój pierwszy lot na ISS w marcu 2019 roku. SpaceX planował wykorzystać ten sam pojazd w teście awaryjnego przerwania lotu, zaplanowanego na czerwiec tego samego roku.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
AB
środa, 15 maja 2019, 18:17

Przypominam, że te niewątpliwie potrzebne ci lekarstwa nie tylko trzeba kupić, ale i zazyc. Inaczej nie zadziałają.

biedny mały pastuszek John z przyczepy w Montanie
środa, 15 maja 2019, 00:05

Brawo AB, wielkie "brawo". Nie na darmo jesteś "przybocznym" naszego Daviena. To oczywiście powoduje określone obowiązki ale jak widać wywiązujesz się z nich "wzorowo". Jak jego nie "staje" "staje" AB! I tak trzymać bo musimy udowodnić, że nam zawsze "stanie" (oczywiście) obowiązek przed ew. przyjemnościami. Z cowboyskim pozdrowieniem: uhahahaha, America first.

AB
wtorek, 14 maja 2019, 18:21

Pastuszku, kup nowa porcję lekarstw...

biedny mały pastuszek John z przyczepy w Montanie
wtorek, 14 maja 2019, 00:47

Brawo Davien, brawo, brawo, bravissimo. Jesteś "na posterunku" - a już myśleliśmy, że seryjne tworzenie idiotyzmów na D24 tak Cie absorbuje, że na zrobienie tego samego na Space24 braknie Ci czasu. Ale na szczęście nie. Jak widać można robić z siebie "pacanka" i Tu i Tu. I za to Cię cenimy - wszyscy na naszym osiedlu. Powiem więcej: Stan (ten wiesz taki trochę "chopnięty") tak się Tobą "zafascynował", że co wieczór czyta krowom w oborze Twoje posty i dzięki temu zaczęły ponoć dawać po 2 litry mleka na dzień więcej (od sztuki). Twierdzi, że jak "zwierzyna jest rozbawiona" to jest "wydajniejsza". (I powiem Ci, że coś w tym jest bo od pewnego czasu pobliska mleczarnia przysyła do nas większą cysternę na mleko). Tak, że tak trzymać i nie "popuszczać" (hihihi) bo America musi być "first" bez względu na wszystko inne. Z cowboyskim pozdrowieniem: uhahahaha, America first.

Davien
poniedziałek, 13 maja 2019, 13:31

Panie orbiter, a co mieli mówić w ZSRS jak nawet kopii Space Shuttle powstałej po wykradzeniu odrzuconej jednej z wersji planów nie potrafili dokończyc?? Akurat ta konkretna kapsuła nikt juz nie miał leciec , i jak widać to nie wina silników. USA przynajmniej nie testuje jak Rosja kapsuł na ludziałch( patrz Sojuz 1)

Tweets Space24