Europa
ESA przeanalizuje trzy nowe koncepcje misji
Wysokoenergetyczny przegląd wczesnego Wszechświata, teleskop obserwujący formacje gwiazd, planet i galaktyk w podczerwieni oraz orbiter Wenus są kandydatami ESA na piątą misję średniej klasy, która ma zostać wystrzelona w 2032 w ramach programu Cosmic Vision.
Theseus (Transient High Energy Sky and Early Universe Surveyor), Spica (SPace Infrared telescope for Cosmology and Astrophysics) oraz wenusjańska misja EnVision zostały wybrane spośród 25 wniosków zgłoszonych przez środowisko naukowe.
Theseus, Spica oraz EnVision będą analizowane równolegle, zaś ostateczny wybór misji powinien zostać dokonany w 2021 roku.
Jestem pod wrażeniem jakości oraz różnorodności zagadnień badawczych misji zaproponowanych na M5. Każdy z zaakceptowanych wniosków charakteryzuje się wysokim poziomem naukowym, zapewniającym kontynuację najwyższej jakości badań w zakresie planetologii, astrofizyki i kosmologii w Europie.
Jak zaczął się Wszechświat i z czego jest zbudowany?
Theseus to nowatorska misja monitoringu wysokoenergetycznych zdarzeń wzdłuż całego nieboskłonu i z całej historii Wszechświata. Misja ma podliczyć wszystkie rozbłyski gamma z pierwszego miliarda lat istnienia Wszechświata, co pozwoli lepiej poznać cykl życia pierwszych gwiazd.
Rozbłyski gamma mogą powstać np. podczas wybuchu supernowej, kiedy umierająca gwiazda zapada się po eksplozji, tworząc gwiazdę neutronową albo czarną dziurę. Theseus monitorowałby lokalizacje wysokoenergetycznych zdarzeń w czasie rzeczywistym, następnie obserwacje w innych długościach fal mogłyby prowadzić pozostałe teleskopy kosmiczne i naziemne.
Dodatkowo Theseus będzie mógł kontynuować obserwacje fal grawitacyjnych przez zlokalizowanie i zidentyfikowanie źródeł promieniowania wykrytych przez inne detektory.
Jak utworzyły się pierwsze gwiazdy i galaktyki?
To, jak powstawały i rozwijały się galaktyki, gwiazdy, planety oraz życie, jest fundamentalnym aspektem dla badań astronomicznych. Można te kwestie badać przy pomocy bardzo dokładnego przeglądu w podczerwieni, przebijając się przez chmury pyłu, które normalnie zasłaniają miejsca narodzin gwiazd.
Europejsko-japoński projekt Spica umożliwi znaczne zwiększenie możliwości obserwacji spektroskopijnych w zakresie dalekiej podczerwieni, jakie obecnie wykonywane są przez teleskopy Spitzer (NASA) oraz Herschel (ESA). Jednocześnie projekt zapewni dalsze postępy w tej dziedzinie nauki.
Uzupełniłby również możliwości istniejących i planowanych wielkich teleskopów, takich jak naziemny Atacama Large Millimeter/submillimeter Array oraz kosmiczny teleskop Webba.
Dlaczego Ziemia i Wenus tak się różnią od siebie?
Wenus często postrzega się jako planetę bliźniaczą Ziemi. Mimo że są podobnej wielkości i sąsiadują w wewnętrznym Układzie Słonecznym, obie planety ewoluowały w inny sposób. Na Wenus panuje katastrofalny efekt cieplarniany, a planeta otoczona jest grubą i toksyczną atmosferą.
EnVision jest następcą misji ESA Venus Express, która skupiła się głównie na badaniach atmosferycznych. Misja EnVision, w której uczestniczyć ma również NASA, miałaby określić charakter oraz obecny stan aktywności geologicznej, jak również jej związek z atmosferą Wenus, co pozwoli lepiej zrozumieć ewolucję obu planet.
Misja wykonałaby mapę powierzchni oraz zapewniłaby dokładne zdjęcia radarowe, poprawiając dane uzyskane dzięki amerykańskiej sondzie Magellan z lat dziewięćdziesiątych. Dane te pozwoliłyby na lepsze zrozumienie geologicznej historii powierzchni planety.
W ciągu następnych lat wykonana zostanie dokładna techniczna i naukowa analiza wszystkich trzech konceptów, a następnie jedna misja zostanie wybrana do realizacji w ramach programu Cosmic Vision.
Na misje klasy średniej zostały już wybrane Solar Orbiter, Euclid, Plato oraz Ariel. Rozpoczną się one w kolejnej dekadzie.
Czytaj też: ARIEL „powącha” setki egzoplanet [WIDEO]
Źródło: Europejska Agencja Kosmiczna