Reklama

KOSMONAUTYKA

IAC 2019: przemysłowy alians na rzecz budowy lądownika misji Artemis

Ilustracja: Blue Origin [blueorigin.com]
Ilustracja: Blue Origin [blueorigin.com]

Szerokie konsorcjum amerykańskich firm zajmie się budową nowej generacji załogowego lądownika księżycowego w ramach odrodzonego programu lunarnego NASA. Poprowadzi je firma Blue Origin, która zawarła w tym celu porozumienia z koncernami Lockheed Martin i Northrop Grumman oraz organizacją badawczą Draper.

Podmioty opracują lądownik lunarny na potrzeby misji załogowej na Księżyc, planowanej przez NASA do realizacji w 2024 roku. Zawiązanie wspólnej inicjatywy potwierdzono we wtorek 22 października podczas obrad 70. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego.

Makieta lądownika Blue Moon po raz pierwszy pokazana został w maju bieżącego roku. Projekt jest ciągle rozwijany i ma być kluczowym przedsięwzięciem firmy Jeffa Bezosa na drodze do zabezpieczenia kolejnych rządowych kontraktów. Z punktu widzenia programu Artemis, produkt konsorcjum skupionego wokół Blue Origin będzie strategicznym elementem planu ponownego umieszczenia człowiek na Księżycu.

"Z przyjemnością ogłaszam, że zbudowaliśmy narodowy zespół, którego zadaniem jest powrót na Księżyc" - poinformował Bezos podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego.

Cztery firmy z Blue Origin jako głównym podwykonawcą zamierzają zgłosić projekt lądownika na potrzeby przygotowanego przez NASA programu Artemis, którego celem jest wysłanie "pierwszej kobiety i kolejnego mężczyzny na Księżyc" przy wykorzystaniu amerykańskich rakiet i starcie z amerykańskiego terytorium. Harmonogram misji został wydatnie skrócony w marcu 2019 roku, gdy wiceprezydent USA Mike Pence zadeklarował wolę osiągnięcia celu o cztery lata wcześniej niż wcześniej zakładano - do 2024 roku.

Projekt lądownika spółki Jeffa Bezosa bazuje w całości na ujawnionym w maju tego roku pomyśle firmy, zakładającym zbudowanie modułu transportu księżycowego Blue Moon. Spółka Blue Origin będzie głównym wykonawcą właściwego systemu dla NASA.

Spośród pozostałych członków konsorcjum, Lockheed Martin we własnym zakresie budował dotychczas inną kluczową część programu lunarnego NASA, kapsułę załogową Orion. Z kolei przedsiębiorstwo Northrop Grumman wspomagało NASA przy produkcji lądowników Apollo w latach 60. XX wieku. Draper - organizacja badawcza non-profit - była zaangażowana w budowanie komputerowych systemów nawigacyjnych w programie Apollo.

W 2017 roku szef Amazona mówił dziennikarzom, że każdego roku zamierza spieniężać akcje firmy o wartości 1 mld USD, by finansować Blue Origin.

Opracowanie: PAP/MK

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!