Reklama

KOSMONAUTYKA

Kolejne załogi Crew Dragona. NASA dobiera składy i podaje nazwiska

Członkowie załogi planowanej misji Crew-2 (drugiej użytkowej wyprawy kapsuły Crew Dragon na ISS) - od lewej: Megan McArthur (NASA), Shane Kimbrough (NASA), Akihiko Hoshide (JAXA) oraz Thomas Pesquet (ESA). Fot. NASA [nasa.gov]
Członkowie załogi planowanej misji Crew-2 (drugiej użytkowej wyprawy kapsuły Crew Dragon na ISS) - od lewej: Megan McArthur (NASA), Shane Kimbrough (NASA), Akihiko Hoshide (JAXA) oraz Thomas Pesquet (ESA). Fot. NASA [nasa.gov]

Zanim jeszcze powróciła z orbity okołoziemskiej pierwsza załoga nowego statku kosmicznego Crew Dragon, NASA wytypowała już kolejne składy astronautów do pójścia w ich ślady. Zasilą oni liczniejsze, czteroosobowe zespoły wyznaczone do obsługi lotów użytkowych kapsuły SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną - już w ramach komercyjnej umowy realizowanej dla amerykańskiej agencji kosmicznej.

Po powrocie z debiutanckiej misji załogowej na ISS, kapsuła Crew Dragon (egzemplarz zwany "Endeavour") trafi do centrum SpaceX "Dragon Lair" (pol. smocza pieczara) na Florydzie w celu sprawdzenia i przetworzenia uzyskanych danych z lotu. Zespoły inżynieryjne zbadają parametry i osiągi statku wykazane podczas misji testowej, aby ukończyć certyfikację do wykonywania dalszych misji użytkowych z załogami NASA i realizacji komercyjnych lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Proces legalizowania ma zająć około sześciu tygodni.

Po udanej certyfikacji statek załogowy SpaceX zostanie dopuszczony do pierwszej misji użytkowej (Crew-1), w której weźmie udział już pełny czteroosobowy zespół astronautów. Do tej misji NASA wytypowała wcześniej konkretnych uczestników. Dowódcą "smoczej załogi" misji Crew-1 będzie Michael Hopkins, który latał już na ISS jako inżynier pokładowy misji Sojuz TMA-10M/Ekspedycji 37/38, trwającej 166 dni, 6 godzin i 25 minut. Wykonał wówczas dwa spacery kosmiczne, trwające łącznie 12 godzin i 58 minut. Wśród pozostałych uczestników znajdzie się pilot Victor Glover i inżynier misji Shannon Walker - wszyscy z NASA - wraz z astronautą Japońskiej Agencji Eksploracyjnej (JAXA), którym będzie Soichi Noguchi. Cała "czwórka" spędzi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sześć miesięcy.

NASA i jej międzynarodowi partnerzy wyznaczyli już też skład kolejnego zespołu - załogi misji Crew-2, która będzie drugim operacyjnym lotem kapsuły SpaceX Crew Dragon na ISS. Wśród wytypowanych astronautów NASA znaleźli się Shane Kimbrough i Megan McArthur, będą wypełniać swoje zadania odpowiednio jako dowódca i pilot statku kosmicznego. Oprócz nich, w skład załogi wejdzie japoński astronauta Akihiko Hoshide, a także reprezentujący Europejską Agencję Kosmiczną francuski astronauta, Thomas Pesquet.

Załoga misji Crew-2 ma wystartować wiosną 2021 roku, po pomyślnym zakończeniu zarówno misji testowej NASA SpaceX Demo-2, która ma powrócić 2 sierpnia 2020 roku, jak i po przeprowadzeniu wyprawy SpaceX Crew-1 (ze startem planowanym na koniec września 2020 roku). Astronauci Crew-2 pozostaną na pokładzie stacji kosmicznej przez około sześć miesięcy jako zespół ekspedycji z trzema innymi członkami załogi, którzy dolecą rosyjskim statkiem Sojuz.

Zwiększenie liczby członków załogi stacji kosmicznej do siedmiu osób - w porównaniu z poprzednimi sześcioma - pozwoli NASA skutecznie podwoić liczbę badań naukowych, które zaplanowano do przeprowadzenia w kosmosie.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!