Reklama

Komunikacja

Awaria satelity komunikacyjnego Intelsatu na GEO

Artystyczna wizja satelity Intelsat 29e. Ilustracja: Intelsat
Artystyczna wizja satelity Intelsat 29e. Ilustracja: Intelsat

Należący do operatora Intelsat satelita telekomunikacyjny Intelsat 29e w pierwszej połowie kwietnia doznał dwóch usterek. Pierwsza z nich dotknęła układu napędowego, druga podsystemu odpowiedzialnego za łączność z Ziemią.

Intelsat 29e został wyniesiony w styczniu 2016 roku rakietą Ariane 5. Urządzenie trafiło na pozycję 50°W na orbicie geostacjonarnej (GEO).

Dnia 7 kwietnia 2019 r. uszkodzeniu uległ system napędowy satelity. Przyczyna awarii nie została dotąd rozpoznana. Doszło do wycieku paliwa.

Ponadto, 9 kwietnia br. naziemni kontrolerzy misji utracili łączność z satelitą. Intelsat i Boeing, producent satelity, wspólnie pracują nad odzyskaniem kontaktu z urządzeniem.

Przerwanie prawidłowej pracy satelity Intelsat 29e dotknęło klientów operatora, m.in. tych obsługujących rynek morski i lotniczy, działających w rejonie Ameryki Łacińskiej, Karaibów i Północnego Atlantyku.

Personel Intelsatu pracuje nad przeniesieniem usług realizowanych dotąd przez urządzenie 29e na inne satelity firmy, ale także na satelity innych operatorów.

Masa startowa Intelsata 29e wynosiła 6552 kg. Urządzenie wyposażone zostało w transpondery do przesyłania sygnału radiowego w pasmach C, Ku oraz Ka. Skonstruowano je w oparciu o platformę satelitarną Boeinga 702MP. Intelsat 29e miał planowo funkcjonować przez minimum 15 lat.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!