Reklama

Komunikacja

Internet 5G z balonów stratosferycznych. Konkurencja dla superkonstelacji satelitów telekomunikacyjnych

Źródło zdjęcia: loon.com
Źródło zdjęcia: loon.com

Spółka zależna SoftBanku, HAPSMobile, zainwestowała 125 mln dol. w należącą do grupy Alphabet Inc. firmę Loon, która prowadzi prace nad powietrznymi stacjami bazowymi telefonii komórkowej mającymi zapewnić dostęp do internetu na terenach, gdzie obecnie jest on nieosiągalny.

Jak podała w czwartek 25 kwietnia br. agencja Reutera, Loon chce wynosić stacje telefonii komórkowej w stratosferę za pomocą balonów, by zapewniać dostęp do internetu w miejscach pozostających poza zasięgiem stacji naziemnych. HAPSMobile prowadziła dotąd prace nad użyciem do tego celu dronów.

Na wspólnej konferencji prasowej obie firmy mówiły o potrzebie współpracy w pozyskiwaniu nowych klientów, wymiany technologii i standaryzacji sprzętu. Spółki podkreśliły, że zawarte porozumienie mówi o "partnerstwie długoterminowym".

Podniebne stacje bazowe posłużą do zapewnienia szerokiego zasięgu łączności bezprzewodowej nowej generacji (5G). Usługi działające w oparciu o sieć 5G wykorzystują krótkie fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Oznacza to, że każda stacja bazowa odpowiada za łączność na niewielkim obszarze. Systemy HAPSMobile i Loona wykorzystują zasilanie energią słoneczną, co jednak ogranicza zasięg ich działania do obszarów równikowych.

Reuters zwraca uwagę, że obie firmy konkurują z przedsięwzięciami miliarderów, takich jak Elon Musk (SpaceX), Richard Branson (OneWeb) i Jeff Bezos (BlueOrigin), które zakładają zapewnienie globalnego internetu bezprzewodowego za pomocą sieci satelitów umieszczonych na orbicie okołoziemskiej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!