Reklama

Komunikacja

Telekomunikacyjna konstelacja satelitów Iridium NEXT osiąga gotowość operacyjną [WIDEO]

Ilustracja: Iridium
Ilustracja: Iridium

Konstelacja satelitów Iridium NEXT, opracowana i zbudowana przez Thales Alenia Space jest już w pełni operacyjna. Od stycznia 2017 r. do stycznia 2019 r. osiem rakiet wyniosło w sumie 75 satelitów, które są rozmieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Konstelacja Iridium Next działa dzięki 66 satelitom na wysokości około 780 km. Są one rozmieszczone w sześciu płaszczyznach orbitalnych, z których każda składa się z 11 satelitów. Konstelacja jest wsparta 9 satelitami zastępczymi i 6 stacjami naziemnymi.

Thales Alenia Space jest głównym wykonawcą projektu Iridium NEXT. Spółka jest odpowiedzialna za prace inżynieryjne, produkcyjne, linie zaopatrzeniowe i zespoły integracyjne. Ponadto przeprowadziła testy naziemne i orbitalne ogólnej wydajności konstelacji.

Projekt satelity został opracowany i przetestowany na dwóch prototypach w zakładach Thales Alenia Space w Tuluzie i Cannes. Produkcja seryjna miała miejsce w zakładzie podwykonawcy Northrop Grumman Corporation (dawniej Orbital ATK) w Gilbert, Arizonie.

Iridium NEXT, wysoka wydajność i elastyczna konstelacja

Głównym wyzwaniem dla Thales Alenia Space było wdrożenie kompletnego i złożonego systemu przy jednoczesnym zapewnieniu kompatybilności ze starą infrastrukturą. Zastąpiono całą konstelację 66 satelitów, jeden po drugim, bez żadnych zakłóceń dla odbiorcy końcowego.

W Thales Alenia Space jesteśmy szczególnie dumni, że zbudowaliśmy konstelację Iridium NEXT. Dostarczyliśmy wszystkie 81 satelitów, które funkcjonują zgodnie z harmonogramem. Sukces tego złożonego programu dodatkowo potwierdza że Thales Alenia Space jest światowym liderem na rynku konstelacji.

Denis Allard, wiceprezes ds. projektów konstelacji w Thales Alenia Space

Konstelacja Iridium NEXT to nowoczesne i innowacyjne rozwiązania technologiczne. Ma ona zasięg globalny oraz niezależność od lokalnej infrastruktury naziemnej. Każdy satelita jest połączony z czterema najbliższymi satelitami. Niezależnie od pozycji użytkownika – na lądzie, na morzu lub w powietrzu – Iridium zapewni łączność satelitarną, zarówno w celu nadawania treści, jak i ich odbioru. Dostęp do usług Iridium Communications będzie niezawodny nawet w odizolowanych obszarach, w przypadku klęsk żywiołowych lub konfliktów. Ponadto sieć jest całkowicie zabezpieczona przed cyberprzestępcami.

Źródło: Thales Alenia Space

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!