Reklama

Komunikacja

Telesat wybiera Airbus Defence and Space do dalszych prac nad konstelacją satelitów LEO

Ilustracja: SSTL
Ilustracja: SSTL

Spółka Airbus Defence and Space została wybrana przez Telesat na ważnego partnera przemysłowego w fazie projektowania systemów i zarządzania ryzykiem, będącej częścią prowadzonych obecnie przez Telesat prac nad układem satelitów dla niskiej orbity okołoziemskiej (LEO). Zgodnie z warunkami umowy, spółka Airbus będzie odpowiadać za optymalizację systemów, inżynierię wymagań i wstępny projekt najważniejszych komponentów sprzętu i oprogramowania dla kosmicznych i naziemnych elementów systemu satelitów LEO firmy Telesat oraz dla segmentów terminali użytkowników. Umowa przewiduje, że pod koniec 9-miesięcznego okresu jej trwania Airbus dostarczy firmie Telesat kompleksowe rozwiązanie spełniające założone przez Telesat dla konstelacji LEO parametry dotyczące jej wydajności, pojemności i kosztów.

Tworzona przez Telesat konstelacja satelitów orbity niskiej ma otworzyć nowy rozdział w historii globalnej telekomunikacji, oferując bezprecedensowe połączenie pojemności, prędkości, bezpieczeństwa, odporności na awarie z niskim poziomem kosztów i latencji, porównywalne ze współczesnymi sieciami naziemnymi, a być może nawet od nich lepsze. Zaawansowane możliwości konstelacji satelitów niskoorbitalnych Telesat mogą skutecznie zaspokoić wiele palących potrzeb, z jakimi boryka się obecnie telekomunikacja, jak choćby wyzwania związane z coraz szybszym rozprzestrzenianiem się sieci 5G czy wykluczeniem cyfrowym – brakiem dostępu znacznej części populacji świata do internetu, a także wyznaczyć nowe standardy wydajności prywatnej i publicznej łączności szerokopasmowej na lądzie, morzu i w powietrzu.

Airbus wnosi do przedsięwzięcia swoje bogate i wszechstronne doświadczenie w dziedzinie kompleksowych systemów łączności o architekturze obejmującej konstelacje satelitów i segmenty naziemne; możliwości w zakresie projektowania, produkcji i obsługi operacyjnej satelitów geostacjonarnych (GEO) i bezkonkurencyjną innowacyjność w obszarze technologii, projektowania i zautomatyzowanej produkcji układów satelitów LEO.

„Spółka Telesat, która posiada już w swojej flocie geostacjonarnej cztery wybudowane przez Airbus satelity telekomunikacyjne, ponownie dała wyraz swojemu zaufaniu do nas, wybierając nas na partnera w fazie projektowania systemu satelitów LEO o maksymalnej pojemności, pokryciu i wydajności, przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztu w przeliczeniu na bit transmisji”, powiedział Arnaud de Rosnay, szef działu Telecom Satellites w spółce Airbus. „Ogromnie miło nam móc kontynuować naszą dobrze układającą się współpracę z Telesat. Cieszy nas ta kolejna okazja do wykazania się najlepszą na rynku wiedzą w tej dziedzinie przy realizacji projektu LEO firmy Telesat i opracowania dla naszego kontrahenta układu niezawodnych i nowoczesnych satelitów niskoorbitalnych.”

Źródło: Airbus

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!