Reklama

KOSMONAUTYKA

Lądowanie statku Sojuz MS-18. Rosyjska ekipa filmowa z powrotem na Ziemi

Julia Peresild na krótko po opuszczeniu kapsuły Sojuz MS-18. Fot. Roskosmos [roscosmos.ru]
Julia Peresild na krótko po opuszczeniu kapsuły Sojuz MS-18. Fot. Roskosmos [roscosmos.ru]

Rosyjska kapsuła kosmiczna Sojuz wystrzelona w ramach misji załogowej MS-18 pomyślnie powróciła na Ziemię. Na jej pokładzie - obok kosmonauty Olega Nowickiego, kończącego swój sześciomiesięczny pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - znalazła się dwuosobowa ekipa filmowa z aktorką Julią Peresild i reżyserem Klimem Szypienko w składzie. Filmowcy spędzili na ISS blisko 12 dni, kręcąc w tym czasie ujęcia do produkcji pt. „Wyzwanie”, która jest pierwszym takim kinowym projektem realizowanym na planie w przestrzeni kosmicznej.

Statek Sojuz MS-18 wylądował w stepie na terytorium Kazachstanu w niedzielę 17 października br. o godz. 9:35 czasu lokalnego (6:35 w Polsce). Lądowanie kapsuły odbyło się w asyście ekip wspomagających i ratowniczych, cała operacja była transmitowana przez rosyjską telewizję. Dwa dni później natomiast przeprowadzono już szeroki wywiad z uczestnikami tego lotu (zrealizowany i wyemitowany przez agencję TASS w porozumieniu z państwowym przedsiębiorstwem Roskosmos).

Ekipa filmowa, która na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbierała materiał zdjęciowy do filmu fabularnego o lekarce, która udaje się na orbitę, aby ratować poszkodowanego kosmonautę, znajdowała się w kosmosie od 5 października. Kosmonauta Oleg Nowicki z kolei pozostawał na pokładzie ISS od 9 kwietnia br. Wraz innym z kosmonautą, Piotrem Dubrowem, brał on m.in. udział w obsłudze przyłączenia modułu "Nauka".

Szypienko i Peresild udali się na orbitę na pokładzie Sojuza MS-19 w towarzystwie innego kosmonauty Antona Szkaplerowa, który nie wrócił z nimi, lecz pozostał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wraz z Piotrem Dubrowem, kontynuując rosyjską ekspedycję. Na ziemię mężczyźni powrócą wiosną 2022 r. Przewiezie ich statek Sojuz MS-19, który przed 12 dniami przywiózł na ISS rosyjskich filmowców.

Jak potwierdzono w toku zdjęć, trójka rosyjskich kosmonautów: Szkaplerow, Dubrow i Nowicki, pojawi się w filmie "Wyzwanie" (Вызов). Dmitrij Rogozin, dyrektor generalny państwowego przedsiębiorstwa Roskosmos (współprodukującego film) podkreślił, że reżyser i grająca rolę lekarki Julia Peresild "pracowali bez wytchnienia, z uszczerbkiem dla snu" podczas swojego pobytu w kosmosie. Łącznie udało im się nakręcić materiał, który wystarczy na 35-40 min w przygotowywanym filmie - podała rosyjska agencja informacyjna TASS.

Wysłanie w kosmos filmowców i praca nad filmem fabularnym to część szerszego rosyjskiego projektu, w ramach którego powstanie także szereg materiałów dokumentalnych poświęconych kosmonautyce. Przed udaniem się w przestrzeń kosmiczną aktorzy i reżyserzy – oprócz Peresild i Szypienki, także ich zmiennicy – przez cztery miesiące odbywali trening. O przebiegu szkolenia szeroko informowały rosyjskie media.

W produkcję filmu zaangażowane są studio Yellow, Black and White, agencja kosmiczna Roskosmos i Program Pierwszy telewizji państwowej.

Źródło: Roskosmos/PAP


image
Reklama

 

Reklama

Komentarze (1)

 1. GB

  Już jest potwierdzone. Rosyjski wojskowy satelita rozpoznawczy o oznaczeniu Kosmos 2551 wystrzelony 09.09.2021 roku spłonął w atmosferze. Nie dotarł do docelowej orbity, nie nawiązał łączności z centrum dowodzenia (brak jakichkolwiek sygnałów radiowych). Miał to być satelita zwiadu optycznego, widocznie Rosja do dziś niedopracowała się seryjnych satelitów radarowych (sar).

  1. kowalsky

   Nie martwiłbym się tym. Zapewne na orbicie mają dziesiątki takich.

  2. GB

   Dobrze, że się nie martwicie, że wam dopiero co wyniesiony satelita rozpoznawczy spadł. Po coś go wysłali przecież.

  3. Mieć, maja, ale raczej nie działają jak wystrzelili kolejnego:)

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!