Reklama

KOSMONAUTYKA

Misja załogowa Crew-3 dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Fot. NASA [nasa.gov]
Fot. NASA [nasa.gov]

Czteroosobowa załoga w składzie: Matthias Maurer (niemiecki astronauta reprezentujący Europejską Agencję Kosmiczną - ESA), Raja Chari, Tom Marshburn oraz Kayla Barron (cała „trójka” z zespołu NASA) rozpoczęła swój ponad sześciomiesięczny pobyt na ISS. Astronautów zabrała na orbitę okołoziemską sprawdzona już kapsuła Crew Dragon „Endurance” - lot trwał niecałe 24 godziny.

Czworo astronautów opuściło Ziemię w statku Crew Dragon nad ranem 11 listopada, o godzinie 03:03 czasu polskiego. W udaną podróż na ISS zabrała ich rakieta Falcon 9, startująca z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. J.F. Kennedy’ego na Florydzie.

Załogę stanowią 61-letni Tom Marshburn (lekarz i były chirurg lotniczy, który brał już udział w dwóch misjach na ISS i ma w dorobku cztery spacery kosmiczne), 44-letni Raja Chari, pilot testowy sił powietrznych USA, w roli dowódcy misji), 34-letnia Kayla Barron (oficer służąca wcześniej na okrętach podwodnych marynarki wojennej USA i inżynier nuklearny) oraz astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, 51-letni Niemiec - Matthias Maurer (inżynier materiałoznawstwa).

Chari, Barron i Maurer to debiutanci w roli astronautów - wskazywani w kolejności jako 599., 600. i 601. osoba umieszczona dotychczas w przestrzeni pozaziemskiej. Zarówno Chari, jak i Barron należą do pierwszej grupy 18 astronautów, wybranych do programu NASA Artemis, mającego na celu przywrócenie obecności człowieka na Księżycu w połowie obecnej dekady.

Crew-3, zgodnie z nazwą misji, jest trzecią wyprawą operacyjną programu lotów załogowych NASA realizowanych z udziałem podmiotów prywatnych (NASA Commercial Crew). W całej historii używania kapsuły Crew Dragon jest to jednak już piąta orbitalna misja załogowa - po doliczeniu całkowicie prywatnej misji Inspiration4 oraz inauguracyjnej testowej wyprawy na ISS z niepełną, dwuosobową obsadą (rozpoczętej w maju 2020 roku - w składzie: Bob Behnken oraz Doug Hurley).

Użyty do rozpoczęcia tego lotu główny segment rakietowy Falcona 9 umożliwił wcześniej przeprowadzenie misji zaopatrzeniowej na ISS (CRS-22) w czerwcu 2021 roku. Po spełnieniu swojego zadania korpus ponownie wylądował na autonomicznej barce oceanicznej (A Shortfall of Gravitas - ASOG) na Oceanie Atlantyckim.

Zaledwie kilka dni wcześniej w innej kapsule firmy SpaceX wróciło z ISS na Ziemię czterech astronautów - amerykański skład Shane Kimbrough i Megan McArthur razem z Francuzem Thomasem Pesquet'em i Japończykiem Akihiko Hoshide.

Obecna wyprawa w kosmos czwórki astronautów to trzeci z użytkowych lotów załogowych na ISS, opracowany wspólnie przez NASA i SpaceX po blisko 10-letniej przerwie, w czasie której na orbitę okołoziemską latały przede wszystkim rosyjskie kapsuły załogowe.

Źródło: NASA/PAP


image
Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama